تظاهرات در استانبول به مناسبت سالگرد اعتراضات پارک گزی

ایسنا
صدها تن از مخالفان رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه روز پنجشنبه در مرکز استانبول به مناسبت پنجمین سالگرد اعتراضات گسترده علیه حاکمیت اردوغان راهپیمایی کردند.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری فرانسه، این اعتراضات اواخر مه ۲۰۱۳ در پاسخ به طرح احداث مجتمعی در پارک گزی استانبول در مجاورت میدان تقسیم در مرکز این کشور با الگوبرداری از پادگانی به سبک دوره عثمانی به راه افتاد. با این حال این اعتراضات که در ابتدا بهانه‌اش حفظ یکی از فضاهای سبز کمیاب استانبول بود بعدا تبدیل به موج اعتراضات سراسری علیه دولت اردوغان شد که در آن زمان نخست وزیر بود و تبدیل به تجمعات اعتراضی در سراسر ترکیه شد.

روز پنجشنبه معترضان در کنار حضور انبوه پلیسی ضد شورش در مسیر میدان تقسیم در استانبول راهپیمایی کرده و شعار می‌دادند "تاریکی می‌رود گزی می‌ماند".

آنها نتوانستند با توجه به ایجاد مانع از سوی پلیس وارد پارک گزی شوند. با این حال با توجه به نزدیک بودن موعد انتخابات در ترکیه برای ۲۴ ژوئن رویارویی خاصی میان پلیس و این معترضان اتفاق نیفتد.

این معترضان همچنین شعار می‌دادند ما معترضان گزی هستیم و آنها (دولت) می‌روند. معترضان همچنین پلاکارت‌هایی با تصویر کشته‌های اعتراضات ژوئن ۲۰۱۳ به دست گرفته بودند.