محمود عباس در پی سخنانش در مورد یهودیان از آنان عذرخواهی کرد

العربیه نت فارسی
محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین در پی اتهامش به «یهودی ستیزی» و سخنانش درباره ظلم تاریخی روا داشته شده به یهودیان اروپا که آن را به سبب رفتار آنها دانسته است نه دینشان، از یهودیان عذرخواهی کرده و یهودی ستیزی را محکوم کرد.

به گزارش رویترز، دفتر محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین در رام‌الله جمعه 4 مه با صدور بیانیه‌ای ضمن اعلام عذرخواهی از یهودیان، تاکید بر احترام به یهودیت، یهودی ستیزی و هولوکاست را محکوم کرده آن را «زشت ترین جنایت تاریخ» توصیف کرد.

در این بیانیه آمده است: «اگر مردم و بویژه یهودیان از سخنان من رنجیده خاطر شده‌اند، می‌گویم که چنین قصدی نداشتم و من دین یهود را مانند دیگر ادیان، محترم می‌شمارم».

در واکنش به سخنان روز دوشنبه 30 آوریل محمود عباس در آیین افتتاحیه شورای ملی فلسطین، رهبران یهودی از جمله مقامات و دیپلمات‌های اسرائیلی با انتقاد از محمود عباس او را به یهودی ستیزی متهم کردند.

در همین رابطه بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل روز چهارشنبه دوم مه با انتقاد شدید از سخنان محمود عباس، او را به یهودی ستیزی و انکار هولوکاست متهم کرد.

آویگدور لیبرمن، وزیر دفاع اسرائیل ضمن رد عذر خواهی محمود عباس در صفحه کاربری خود بر شبکه اجتماعی تویتر نوشت:" ابومازن منکر سرسخت هولوکاست است و پایان‌نامه دکترای خود را در رابطه با انکار هولوکاست تهیه کرده است و بعدها کتابی در زمینه انکار هولوکاست منتشر کرد. باید با این روش با او مقابله کرد. عذرخواهی‌های او پذیرفتنی نیست».

دو حاخام یهودی با نام‌های «مارفین هیر» و« ابراهام کوبر» وابسته به بنیاد یهودی سایمون ویزنتال در ایالات متحده آمریکا که وظیفه دفاع از حقوق یهودیان را بر عهده دارد سخنان رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین را محکوم کرده گفتند: «سخنان عباس در رام الله نمونه‌ای از فکر شخصی یهودی ستیز است».

نیکولای ملادینوف، فرستاده سازمان ملل متحد به منطقه خاورمیانه نیز در قدس، سخنان محمود عباس را «بسیار ناراحت کننده» توصیف کرد.

ایالات متحده آمریکا نیز جمعه 4 مه از شورای امنیت سازمان ملل خواست تا سخنان محمود عباس را به عنوان «غیر قابل قبول و به شدت ناراحت کننده» که در تناقض با منافع ملی فلسطینیان و روند صلح خاورمیانه است، محکوم کند.

محمود عباس در بیانیۀ عذرخواهی خود از یهودیان گفت: «در اینجا می‌خواهم ضمن تکرار محکومیت واقعه هولوکاست به عنوان زشت‌ترین جنایت نازی‌ها در تاریخ، با قربانیان و بازماندگان آن ابراز همدردی کنم».

رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین افزود: «ما همچنین ضمن محکوم کردن یهودی ستیزی در اشکال مختلف آن به طرح تشکیل دو کشور و همزیستی در امنیت و صلح پایبندیم».