آیت‌الله سیستانی از عراقی‌ها خواست به سیاستمداران فاسد رأی ندهند

بی بی سی
آیت‌الله علی سیستانی، از مراجع تقلید و رهبر اصلی مذهبی شیعیان عراق از مردم این کشور خواسته است به سیاستمداران فاسد رای ندهند.

پیام آیت‌الله سیستانی، که به ندرت در امور سیاسی دخالت یا در مورد موضوعات سیاسی اظهار نظر می‌کند، توسط شیخ عبدالمهدی کربلایی، نماینده او در مراسم نماز جمعه شهر کربلا قرائت و به طور مستقیم از شبکه‌های تلویزیونی این کشور پخش شد.

رای‌گیری در انتخابات پارلمانی عراق روز ١٢ ماه مه برگزار می‌شود. بیش از ٢٤ میلیون نفر از شهروندان عراقی برای انتخاب٣٢٠ نماینده از میان حدود ٧٠٠٠ نامزد انتخاباتی ثبت نام کرده‌اند..

انتخابات ١٢ مه صحنه رقابت بین حیدر عبادی، نخست‌وزیر عراق، نوری مالکی، نخست‌وزیر پیشین و هادی عامری، از فرماندهان گروه‌های شبه نظامی شیعه است.
آیت‌الله سیستاتی در پیام خود خطاب به مردم عراق گفته است که "از افتادن در دام کسانی که فاسد هستند و کسانی که شکست خورده‌اند دوری کنید چه این افراد محاکمه شده باشند و چه نشده باشند." وی در عین حال تاکید کرد که از هیچ گروه و فردی حمایت نمی‌کند و با همه آنان "فاصله یکسان" دارد.

به گفته ناظران، انتقاد آقای سیستانی، که سخنانش تاثیر فراوانی بر دیدگاه اکثریت شیعه عراق دارد، تلویحا متوجه نوری مالکی، نخست وزیر سابق است که دولت او به فساد و تبعیض گسترده متهم است.

دولت آقای مالکی در سال ٢٠١٤ و پس از سقوط چند شهر مهم عراق به دست نیروهای دولت اسلامی - داعش - سقوط کرد و حیدر عبادی به نخست‌وزیری رسید. به گفته منتقدان نوری مالکی، فساد گسترده و تبعیض در زمان زمامداری او به سرخوردگی اقلیت عرب سنی منجر شد و زمینه نفوذ گروه‌های تندرو در میان مردم را فراهم آورد.

آیت‌الله سیستانی در پیام خود گفته است که "تجربه ما از انتخابات قبلی حاکی از شکست فراوان است و بسیاری از آنانی که به سمت‌های مهم دولتی انتخاب یا منصوب شدند از قدرت سوء استفاده کردند و در گسترش فساد و حیف و میل بیت المال سهیم بودند."