ائتلاف المالکی خواستار تغییر در نحوه شمارش آراء انتخابات شد

ایرنا
یک عضو ائتلاف دولت قانون به رهبری نوری المالکی از درخواست این ائتلاف از کمیسیون عالی انتخابات برای شمارش آرا به روش دستی به جای الکترونیکی خبر داد.

'عالیه نصیف' در گفتگوی خبری گفت: ائتلاف دولت قانون، ضرورت استفاده از روش شمارش دستی به جای روش الکترونیکی برای مقابله با نگرانی از تغییر نتایج انتخاب را به کمیسیون عالی برگزاری انتخابات ابلاغ کرده است.

وی گفت: اطلاعات موجود نشان می دهد که دستگاه های الکترونیکی امکان دارد در هر لحظه متوقف شود و یا برخی کشور ها به نفع طرف های خاصی نتایج آن را دستکاری کنند.

نصیف هشدار داد که تمامی اطلاعات موجود از وجود قصد برخی طرف های خارجی برای دستکاری نتایج انتخابات به نفع لیست های مشخصی خبر می دهند.

درهمین حال دبیرخانه شورای وزیران عراق در بیانیه ای وجود اشکال فنی در شیوه شمارش آرا توسط دستگاه های الکترونیکی را رد کرد.

در این بیانیه آمده است که این دبیرخانه گزارش های رسانه ای و شبکه های اجتماعی در مورد وجود اشکال فنی در سرورهای مرکزی ویژه دستگاه های شمارش آرای الکترونیکی در کمیسیون عالی مستقل انتخابات را به طور قاطع رد می کند.

در ادامه این بیانیه افزوده شد که دبیرخانه بر اساس بخشنامه های نخست وزیر و شورای وزیران عراق برای تامین هرگونه نیاز اعلام شده از سوی کمیسیون عالی انتخابات آمادگی دارد تا برگزاری انتخابات شفاف و سالم در موعد مقرر، تضمین شود.

شورای وزیران عراق 12 مه 2018 (22 اردیبهشت 1397) را موعد اجرای انتخابات پارلمانی آینده این کشور تعیین کرده است.

رسانه های عراقی پیش تر به نقل از یک منبع مطلع در نخست وزیری عراق و بدون ذکر نام وی از وجود اشکال فنی در سرورهای مرکزی ویژه دستگاه های شمارش آرای الکترونیکی در کمیسیون عالی انتخابات خبر داده بودند.