تظاهرات دهها هزار نفری در نیکاراگوئه برگزار شد

ایرنا
به دنبال اعتراض های مرگبار اخیر در نیکاراگوئه، دهها هزار نفر در پایتخت این کشور در تظاهراتی برای «صلح و عدالت» شرکت کردند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، این تظاهرات روز گذشته(شنبه) به درخواست کلیسای کاتولیک نیکاراگوئه و به دنبال تظاهرات های اخیر مرگبار اخیر علیه یک طرح دولت دانیل اورتگا رئیس جمهوری این کشور برای اصلاحات امور بازنشستگی برگزار شد.

در همین حال کمیسیون دائم امور حقوق بشر نیکاراگوئه اعلام کرده که دست کم 63 نفر در اعتراض های اخیر علیه دولت کشته، 15 نفر ناپدید و بیش از 160 نفر به دنبال تیراندازی نیروهای دولتی زخمی شدند، اما دولت این آمار را تایید نکرده است.

اورتگا که سومین دوره پنج ساله ریاست جمهوری را آغاز کرده با موج بی سابقه اعتراض های مردمی روبرو و مجبور به لغو طرح اصلاحات امور بازنشستگی شد.

وی همچنن موافقت کرده برای کاهش تنش ها با قشرهای مختلف جامعه دیدار و گفت وگو کند.

در تظاهرات روز گذشته که دهها هزار نفر از جمله دانشجویان و نمایندگان بخش های خصوصی حضور داشتند. «سیلویو بائز» یکی از اسقف های کلیسای کاتولیک نیکاراگوئه گفت: به دنبال صلح و عدالت هستیم. شهروندان به یک کشور بهتر نیاز دارند و ما به آن خواهیم رسید.

فرانسیسکا رامیرز یک فعال امور اجتماعی تصریح کرد: زمان آن فرا رسیده تا اورتگا درک کند نمی تواند هر آنچه را که می خواهد در کشور پیاده کند.

به دنبال اعتراض های خشونت آمیز اخیر نیکاراگوئه گوستاو پوراس رئیس مجمع ملی این کشور از تشکیل یک کمیسیون حقیقت یاب برای بررسی مساله کشته و زخمی شدن چندین نفر خبر داد.

ازسوی دیگر خبرگزاری فرانسه گزارش داد: دانشجویان پیشتاز در اعتراض های ضددولتی برای مذاکره با دولت اورتگا شروطی را تعیین کردند.

دانشجویان اعلام کرده اند که برای شرکت در این مذاکرات باید درخواست های آنان از جمله اخراج عوامل سرکوبگر پلیس، تحقیقات یک نهاد تحت هدایت سازمان ملل در مورد خشونت های اخیر و علنی بودن گفت وگوها با دولت عملی شود.

رئیس جمهوری 72 ساله این کشور هم پذیرفته برای آرام شدن اوضاع با گروههای مختلف جامعه مذاکره کند، اما چارچوب این مذاکرات هنوز ترسیم نشده است.