پلیس اروپا موفق به از کارانداختن سایت‌های تبلیغاتی داعش شد

دویچه وله
ماموران تحقیق "یوروپل" (پلیس اروپا) با همکاری کارشناسان آمریکایی و کانادایی موفق شدند ضربه‌ای جدی به دستگاه تبلیغاتی گروه تروریستی "دولت اسلامی" (داعش) وارد سازند. بسیاری از سایت‌های این گروه از دسترس خارج شده‌اند.
رسانه‌های تبلیغاتی داعش ظرف سالیان گذشته بسیار فعال بوده و این گروه تقریبا پس از انجام هر عملیات تروریستی از طریق این رسانه‌ها دست به تبلیغ می‌زده است. اکنون در جریان یک عملیات هماهنگ و مشترک، پلیس اتحادیه اروپا موفق شده است بخش زیادی از رسانه‌های آنلاین این گروه تروریستی را از دسترس خارج سازد.

"یوروپل" در گزارشی که درباره حمله موفق به رسانه‌های آنلاین و تبلیغات دیجیتال داعش از مرکز خود در لاهه منتشر کرده خبر از ایجاد اختلال جدی در فعالیت‌های تبلیغی این گروه تروریستی داده است.
بر اساس این گزارش که روز جمعه ۲۷ آوریل (۷ اردیبهشت) منتشر شد، برخی از سایت‌های تبلیغی داعش در اثر این حمله کاملا از دسترس خارج شده‌اند.

بیشترین میزان حمله متوجه آژانس خبری "اعماق" بوده است. افزون بر آن، فعالیت رادیوی اینترنتی "البیان" نیز مختل شده است. چند سایت خبری دیگر وابسته به گروه داعش نیز در اثر این حمله از دسترس خارج شده‌اند.

حمله مشترک

در جریان این حمله مشترک که تحت هدایت دادستانی بلژیک صورت گرفت، کارشناسان و ماموران پلیس از کشورهای آمریکا، کانادا، بریتانیا، فرانسه، هلند، بلغارستان و رومانی نیز شرکت داشتند.

آژانس خبری "اعماق" که رسانه‌اصلی خبررسانی داعش به شمار می‌آید، دست‌کم به ۹ زبان در شبکه اینترنت فعالیت داشته است.داعش با استفاده از سایت‌های آنلاین خود جذب جوانان در اروپا به افراط‌گرایی را دنبال می‌کرده است. اکنون با ضربه‌ای که "یوروپل" به دستگاه تبلیغاتی داعش وارد ساخته، این گروه تروریستی بسیاری از امکانات تبلیغی خود را از دست داده است.

تحقیقات پیرامون فعالیت‌های تبلیغاتی داعش از سال ۲۰۱۵ به طور جدی ادامه داشته است. بر اساس اطلاعاتی که "یوروپل" منتشر کرده، در روزهای ۲۵ و ۲۶ آوریل، نیروهای پلیس در شماری از شهرهای اروپا، کانادا و آمریکا در یک عملیات هماهنگ موفق شده سرورهای وابسته به داعش و همچنین اسناد و مدارک بسیاری را به چنگ آورند.

"یوروپل" در هماهنگی با پلیس آمریکا و کانادا موفق شده در کشورهای هلند، کانادا و آمریکا به سرورهای داعش دست یابد.

در ژوئیه سال ۲۰۱۷ نیز پلیس اسپانیا موفق شده بود شماری از سرورهای متعلق به داعش را از کار بیاندازد و به لیست افرادی در یک صد کشور جهان دست یابد که در اثر تبلیغات داعش رو به افراط‌گرایی آورده بودند.