رایزنی در ناتو پیرامون واکنش به حمله شیمیایی در دوما

دویچه وله
دبیرکل ناتو از ایران و روسیه خواست امکان بازدید بی قیدوشرط کارشناسان بین‌المللی از دوما را فراهم سازند. ترامپ گفت زمان حمله نظامی به سوریه معلوم نیست. ولایتی نسبت به خروج "اشغالگران آمریکایی" از سوریه ابراز امیدواری کرد.
ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو روز پنجشنبه ۱۲ آوریل به خبرنگاران گفت پیمان همکاری‌های آتلانتیک شمالی افزون بر بشار اسد، از ایران و روسیه به عنوان متحدان رژیم سوریه می‌خواهد که بازدید ناظران بین‌المللی و کادر پزشکی به مناطق مشکوک به کاربست گاز سمی را میسر سازند.

استولتنبرگ افزود که در میان هم‌پیمانان ناتو، مشاوره پیرامون چگونگی واکنش به حمله احتمالی شیمیایی در دوما جریان دارد. او گفت: «مهم است که عوامل این حمله هزینه این اقدام را بپردازند.»
هشدار دبیرکل ناتو پس از آن بیان می‌شود که رئیس جمهور فرانسه، کاربست گاز کلر در شهر دوما را تایید کرد. امانوئل مکرون می‌گوید شواهد کافی به دستش رسیده که حداقل یک نوع گاز کلر در دوما علیه مواضع شورشیان به کار گرفته شده است. او به دو شبکه تلویزیونی فرانسه اعلام کرد که به محض دریافت اطلاعات لازم، تصمیم برای عملیات نظامی علیه سوریه را خواهد گرفت.