سوریه با سازمان ملل برای بازرسی 'هر مکان در هر زمان' همکاری می‌کند

بی بی سی
دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، می‌گوید زمان حمله احتمالی آمریکا به مواضع دولت سوریه، به تلافی حمله شیمیایی ادعایی در دوما، روشن نیست. نماینده سوریه در سازمان ملل هم گفته است که دولتش شرایط را برای تحقیقات "در هر مکان و هر زمان" بازرسان سازمان ملل فراهم می‌کند.

بشار جعفری، سفیر دولت سوریه در سازمان ملل، می‌گوید بازرسان سازمان منع تسلیحات شیمیایی، وابسته به سازمان ملل، روز پنجشنبه و جمعه وارد سوریه می‌شوند.

او گفته است: "ما حاضریم که آنها را هر وقتی که بخواهند، در هر زمانی که می‌خواهند و در هر جایی که می‌خواهند همراهی کنیم."

آقای جعفری گفته است که سازمان منع تسلیحات شیمیایی برای چهار نفر درخواست ویزا کرده و ویزای این بازرسان بلافاصله صادر شده است.

سازمان بهداشت جهانی می‌گوید در حدود ۵۰۰ نفر از کسانی که پس از حمله‌ یکشنبه در دوما به بیمارستان برده شدند، عوارض حمله شیمیایی دیده می‌شود. بر همین مبنا ٧٠ نفر در این حمله کشته شدند.
قدرت‌های غربی و مخالفان مسلح بشار اسد در سوریه او و متحدانش را عامل حمله می‌دانند، اما سوریه، روسیه و ایران می‌گویند در حالی که شورشیان در حال تخلیه دوما بودند، نیروهای بشار اسد دلیلی برای این حمله نداشتند.

گزارش‌های پیشین سازمان ملل حاکی از آن است که دولت سوریه طی سال‌های جنگ داخلی در چند مورد از سلاح‌های شیمیایی استفاده کرده است، اما گروه موسوم به دولت اسلامی نیز در مواردی این کار را کرده است.

امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه، گفته است شواهدی دارد که ثابت می‌کند دولت سوریه در دوما از تسلیحات شیمیایی، "حداقل گاز کلر" استفاده کرده است.

دونالد ترامپ روز چهارشنبه از تصمیم برای حمله موشکی به مواضعی در سوریه خبر داد، اما مقام‌های آمریکایی پس از آن گفتند که موضوع در دست بررسی است.
سخنگوی کاخ سفید گفته است: "رئیس جمهور جدول زمانی نداده و هنوز چند گزینه داریم، چندین گزینه را بررسی می‌کنیم و تصمیم نهایی هنوز گرفته نشده است."

آقای ترامپ پنجشنبه در توییتر خود نوشت: "اصلا نگفتم حمله به سوریه چه موقع انجام می‌شود، ممکن است خیلی زود باشد، شاید هم نه چندان زود!"

"در هر صورت ایالات متحده، در دوران دولت من، کاری عالی برای خلاص کردن منطقه از داعش انجام داده. چرا کسی نمی‌گوید 'آمریکا متشکریم '؟"