آمریکا تردد دیپلمات های پاکستانی را محدود می کند

ایرنا
در پی درخواست پلیس پاکستان برای ممنوع الخروجی «جوزف امانوئل هال» وابسته نظامی سفارت آمریکا به علت کشتن یک شهروند پاکستانی در حادثه رانندگی، واشنگتن نیز از ابتدای ماه 'می' - (11 اردیبهشت)، تردد دیپلمات های پاکستان مقیم این کشور را محدود می کند.

به نقل به تارنمای 'اکسپرس تریبیون' بر این اساس، دیپلمات های پاکستانی مستقر در سفارت این کشور در واشنگتن می توانند، تنها تا 40 کیلومتری سفارتخانه تردد کنند و برای تردد بیش از این حد باید از نهادهای مربوطه در آمریکا مجوز کسب کنند.

عبور خودروی وابسته نظامی آمریکا در اسلام آباد از چراغ قرمز و کشته شدن یک موتور سوار ، باعث احضار «دیوید هیل» سفیر این کشور به وزارت خارجه پاکستان شد.

برخورد خودروی شخصی وابسته نظامی سفارت آمریکا به یک دستگاه موتور سیکلت در روز شنبه 18 فروردین ماه، سبب جان باختن موتور سوار و مصدومیت دو شهروند پاکستانی دیگر شد.

به گزارش پلیس، این حادثه ناشی از بی توجهی راننده خودروی سفارت آمریکا در پاکستان به قوانین راهنمایی و رانندگی و عبور از چراغ قرمز در خیابان «مارگالا» واقع در اسلام‌آباد به وقوع پیوست.

پلیس اسلام آباد پس از آن از وزارت امور خارجه پاکستان درخواست کرد که مصونیت دیپلماتیک این متهم را لغو کند، چرا که وی به صراحت مرتکب جرم شده است.

«تهمینه جنجوعه» معاون وزیر خارجه پاکستان نیز در این خصوص گفت که تصمیم گیری در این باره مطابق قوانین پاکستان و کنوانسیون وین در مورد روابط دیپلماتیک انجام می شود.

واشنگتن نیز پس از این اتفاقات، نسبت به وضع قوانین و محدودیت های جدید در خصوص تردد دیپلمات های پاکستان در آمریکا از ماه می آینده اقدام کرد.

پیش از این نیز، 'ریموند دیویس' که خود را کارمند سفارت آمریکا معرفی کرده بود یک شهروند پاکستانی را به ضرب گلوله در شهر لاهور کشت و اگر چه مشخص شد وی جاسوس سیا است اما با پرداخت دیه آزاد شد.

این واقعه بحران دیپلماتیک در روابط پاکستان با آمریکا ایجاد کرد که همچنان ادامه داشت.

به گفته رسانه ها، احترام نگذاشتن دیپلمات پاکستانی به قوانین راهنمایی و رانندگی پاکستان که منجر به کشته شدن یک شهروند شده است، بحران دیپلماتیک تازه‌ای را در روابط دو کشور ایجاد می کند.