نماینده مجلس ترکیه از حزب دموکراتیک خلق به ۸۷ ماه زندان محکوم شد

ایرنا
بورجو چلیک اوزکان نماینده شهر موش در مجلس ملی ترکیه و عضو حزب دموکراتیک خلق ها(ح.د.پ) به تحمل هفت سال و سه ماه و 10 روز حبس محکوم شد.

به نقل از روزنامه جمهوریت، شعبه دوم دادگاه جزایی شهر ارزروم با صدور حکمی ضمن نقض حکم دادگاه شهر موش، بورجو چلیک اوزکان نماینده این شهر در مجلس ملی ترکیه را به اتهام 'عضویت در گروه مسلح تروریستی' و 'تبلیغ گروه تروریستی' به تحمل هفت سال و سه ماه و 10 روز حبس محکوم کرد.

به نوشته این رسانه، شعبه یک دادگاه شهر موش چندی پیش چلیک اوزکان را به اتهام 'عضویت در گروه تروریستی و کمک به آنها' به 6 سال حبس محکوم کرده بود.

دولت ترکیه حزب دموکراتیک خلق ها را به حمایت از گروه های تروریستی به ویژه حزب کارگران کردستان ترکیه(پ.ک.ک) متهم کرده و به روش های گوناگون اعضای این تشکیلات سیاسی را تحت فشار قرار داده به طوری که در پی لغو قانون مصونیت نمایندگان مجلس، شمار زیادی از نمایندگان عضو این حزب را دستگیر و زندانی کرده است.

ترکیه بعد از کودتای 25 تیرماه سال گذشته، قانون مصونیت سیاسی نمایندگان مجلس را لغو کرد و پس از آن نمایندگان زیادی به مراجع قضایی احضار شدند ولی نمایندگان حزب کُردی دموکراتیک خلق ها از حضور در مراجع قضایی سر باز زدند.

در پی این امر، صلاح الدین دمیرتاش و فیگن یوکسک داغ رهبران سابق حزب دموکراتیک خلق های ترکیه به همراه 9 نفر از نمایندگان این حزب همچنان از 14 آبان ماه سال 1395 بازداشت شدند و هم اکنون نیز در زندان به سر می برند.

تعداد اعضای حزب دموکراتیک خلق های ترکیه(ح.د.پ) به عنوان سومین حزب بزرگ حاضر در مجلس این کشور در پی سلب عضویت 9 عضو آن به 50 نفر کاهش یافته است.

مجلس ترکیه 550 نفر عضو دارد ولی در اصلاحیه جدید قانون اساسی ترکیه که پارسال به همه پرسی گذاشته شده و به تایید مردم رسید، تعداد اعضای آن به 600 نفر افزایش یافته است.