برزیل در پی سرپیچی داسیلوا با بن بست سیاسی مواجه شده است

ایرنا
سرپیچی «لوئیس ایناسیو لولا داسیلوا» رئیس جمهوری سابق برزیل از معرفی خود به پلیس این کشور برای گذراندن دوران محکومیت زندان به اتهام فساد مالی بن بست سیاسی را در برزیل ایجاد کرده است.

خبرگزاری رویترز در گزارشی در مورد این تحول سیاسی جدید در برزیل نوشت: رئیس جمهوری سابق برزیل از حکم قاضی دادگاهی در این کشور مبنی بر تحویل خود به پلیس برای آغاز دوران 12 سال زندان به اتهام فساد مالی تمرد کرده است. این حکم امیدهای وی برای حضور دوباره در سمت ریاست جمهوری را از بین برد.

گزارش شده است که داسیلوا همچنان در یک مقر اتحادیه کارگران فولاد در شهر سائوپائولو حضور دارد که صدها نفر از حامیان وی نیز این مقر را محاصره کرده اند.

امتناع لولا داسیلو از معرفی خود به پلیس می تواند منجر به آغاز بن بست سیاسی در این کشور شود. گزارش شده است که مذاکرات میان مشاوران رئیس جمهوری سابق برزیل و مقامات پلیس برای توافق بر سر تسلیم شدن وی اواخر روز گذشته نیز ادامه داشت.

گلیسی هافمن رهبر حزب کارگران برزیل نیز در اظهارنظری تصریح کرد که لولا داسیلوا قرار است امروز شنبه در یک گردهمایی به مناسبت سالروز تولد همسرش شرکت کند. هافمن گزارش ها را در این رابطه که رئیس جمهوری سابق برزیل در حال مذاکره برای تسلیم شدن است، رد کرد.

برخی گزارش ها حاکی از آن است که پلیس فدرال برزیل ممکن است تلاش کند به زور رئیس جمهوری سابق این کشور را برای گذراندن دوران محکومیتش بازداشت کند. در این صورت، احتمالا درگیری هایی میان نیروهای پلیس و حامیان لولا داسیلوا صورت خواهد گرفت.

خبرگزاری فرانسه نیز روز گذشته در گزارشی در مورد این تحول سیاسی جدید در برزیل تصریح کرد: به دنبال حکم دادگاهی در برزیل به لولا داسیلوا برای معرفی خود به پلیس و انجام نشدن این اقدام از سوی وی، مذاکرات برای حضور رئیس جمهوری سابق در زندان در حال انجام است.

در همین حال خبرگزاری آسوشیتدپرس عنوان کرد: سرپیچی رئیس جمهوری سابق برزیل از ضرب الاجل تعیین شده دادگاهی در این کشور برای معرفی خود به پلیس، بن بستی جدی را در عرصه سیاسی برزیل ایجاد کرده است. پیش از این سرجیو مورو یک قاضی فدرال به لولا داسیلوا تا روز جمعه فرصت داده بود خود را به پلیس معرفی کند اما این اتفاق هنوز رخ نداده است.

لوئیس آنتونیو بودنس رئیس پلیس برزیل در اظهارنظری گفت: هدف دستگیری با روز و به هر قیمتی نیست بلکه اجرای حکم با بهترین راه ممکن همراه آرامش و بدون نمایش رسانه ای است.

آنا جولیا منندس رودریگز یک متخصص امور حقوق جنایی اعلام کرد که این سرپیچی رئیس جمهوری سابق منجر به این نمی شود که وی فردی فراری لقب بگیرد. اکنون این به پلیس بستگی دارد که حکم را اجرا کند.

به گزارش ایرنا، رئیس جمهوری سابق برزیل پیشتر به دریافت رشوه از یک شرکت مهندسی در ازای کمک به عقد قرارداد میان این شرکت و شرکت نفت «پترولئو برازیلیرو» متهم شده است.

پایه گذار حزب کارگر برزیل درخواست کرده بود تا زمانی که درخواست تجدیدنظر وی بررسی می شود، آزاد باشد.
اما دیوان عالی برزیل روز پنجشنبه درخواست وی را رد کرد و به زندانی شدن وی رای داد.

طبق قانون انتخابات برزیل، فردی که در دادگاه محکوم شده است تا هشت سال نمی تواند در انتخابات نامزد شود. اما استثنائاتی هم وجود دارد که اگر داسیلوا بخواهد وارد کارزار شود، دادگاه انتخابات درباره آنها اظهارنظر کرده و رای خواهد داد.

'حزب کارگران' برزیل که توسط دا سیلوا پایه گذاری شده است، از هواداران خود خواست تا در حمایت از وی به خیابان ها بیایند.

دا سیلوا از سال 2003 تا 2011 دو دوره متوالی چهار ساله رئیس جمهوری برزیل بود. برزیل در دوره ریاست جمهوری وی شاهد شکوفایی اقتصادی بود. ریاست جمهوری دا سیلوا در حالی به پایان رسید که از محبوبیت هشتاد درصدی برخوردار بود.