سفر مرکل و مکرون به آمریکا برای گفت‌وگو بر سر برجام

دویچه وله
ترامپ تهدید کرده اگر سیاست‌های موشکی و منطقه‌ای ایران تغییر نکند و توافق اتمی برجام اصلاح نشود کشورش از برجام خارج خواهد شد. سران آلمان و فرانسه قرار است به آمریکا بروند و با ترامپ از جمله درباره برجام گفت‌وگو کنند.
در شرایطی که اختلاف‌های اروپا و آمریکا درباره برجام و موضوع تعرفه‌های تجاری همچنان موضوع مهم جهانی است، امانوئل مکرون و آنگلا مرکل در ماه آوریل به آمریکا می‌روند تا با دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، دیدار و گفت‌وگو کنند.

دولت آلمان هنوز تاریخ دقیق سفر آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان به آمریکا را مشخص نکرده، اما روزنامه آلمانی "بیلد" به نقل از "منابع بسیارمطلع" اعلام کرده است که تاریخ این سفر ۲۷ آوریل خواهد بود. دولت آلمان البته این خبر روزنامه "بیلد" را نیز تایید نکرده است.اگر زمان اعلام شده از طرف روزنامه "بیلد" دقیق باشد، این سفر چند روز پس از دیدار و گفت‌وگوی دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، با امانوئل مکرون‌، رئیس جمهوری فرانسه خواهد بود. گفته می‌شود سفر دو رهبر پرنفوذ اروپا به آمریکا در این زمان از جمله در ارتباط است با مسئله توافق هسته‌ای با ایران.

ترامپ تاکنون بارها هشدار داده که از نظر او جمهوری اسلامی نقش بی‌ثبات‌کننده در سوریه و منطقه دارد، توافق اتمی برجام قراردادی ضعیف است و فعالیت‌های موشکی ایران هم ناقض روح این قرارداد است. او گفته است در صورتی که این مسائل حل نشوند، دولت آمریکا در ماه مه (اردیبهشت‌ماه) با تمدید لغو تحریم‌ها علیه ایران موافقت نخواهد کرد و به احتمال زیاد از توافق‌نامه برجام خارج خواهد شد.
خروج آمریکا از برجام به معنای بازگشت یک رشته تحریم‌های گذشته علیه ایران خواهد بود و شرکت‌های اقتصادی و بانک‌های بین‌المللی در معامله با ایران تحت فشار روزافزون آمریکا قرار خواهند گرفت.
نظر ترامپ در باره ایران و برجام با نظر بسیاری از کشورهای اتحادیه اروپا چون آلمان و فرانسه در تضاد است. هایکو ماس، وزیر دادگستری آلمان، روز پنجشنبه ۱۶ فروردین (۵ آوریل) در جریان دیداری رسمی به اردن ، ضمن اشاره به نظر انتقادی رئیس جمهوری ایالات متحده در در رابطه با برجام، اظهار داشت که کشورش تمایل زیادی به حفظ توافق هسته‌ای با ایران دارد.