ترامپ گارد ملی آمریکا را به مرز مکزیک می‌فرستد

دویچه وله
از چند روز پیش ترامپ کوبیدن بر طبل سیاست‌های ضد مهاجرتی را از سر گرفته است. او گفته قصد دارد گارد ملی آمریکا را برای حفاظت از سرحد این کشور به مرز مکزیک بفرستد.
رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا فرمان اعزام اعضای گارد ملی این کشور به مرزهای مکزیک را امضا کرده است. دونالد ترامپ در فرمان خود "بی‌قانونی" در مرزهای جنوبی را "به طور اساسی مغایر با امنیت و حاکمیت ملی مردم آمریکا" دانسته است. او گفته دولتش برای حفظ نظم و امنیت چاره دیگری ندارد جز آن که نیروهای گارد ملی را به مرز اعزام کند.

دونالد ترامپ همچنین از وزیر دفاع آمریکا خواسته تا با وزارت امنیت داخلی در زمینه حفاظت از مرزها علیه قاچاق مواد مخدر و نیز مهاجران غیرقانونی همکاری کند. جیمز ماتیس وزیر دفاع آمریکا و کریستین نیلسِن وزیر امنیت داخلی آمریکا موظف هستند ظرف ۳۰ روز گزارشی شامل پیشنهادهایی برای وضع مقررات جدید را به رئیس‌جمهوری ارائه دهند. ترامپ در فرمان خود تاکید کرده که وضعیت کنونی مرزها "در مرحله بحرانی" قرار دارد.


گارد ملی آمریکا باید از طریق شناسایی هوایی به مأموران مرزی و نیز وزیر امنیت داخلی کمک کند. هنوز مشخص نیست چه تعداد سرباز قرار است برای این امر به مرز مکزیک گسیل شوند و این طرح چقدر بودجه لازم دارد.
پنا نیتو رئیس‌جمهوری مکزیک در واکنش به این تصمیم ترامپ گفته است که دولتش منتظر یک توضیح از سوی آمریکاست تا مقصود اصلی از اعزام نیروهای گارد ملی به مرز مکزیک را روشن کند. بعد از دریافت این توضیح، دولت مکزیک "به شکل کاملا شفاف" در قبال این اقدام موضع‌گیری خواهد کرد.

گارد ملی آمریکا نیروهای ذخیره ارتش این کشور شامل نیروهای زمینی و هوایی هستند که در ۵۰ ایالت امریکا حضور دارند. این نیروها برای مهار آتش‌سوزی جنگل‌ها، وقوع طوفان و گردباد و جاری شدن سیل و یا در زمان بروز شورش وارد عمل می‌شوند.