پنج هزار غیرنظامی در موصل نقص عضو شده اند

(تیتر از جنگ خبر)
ایرنا
هیات مساعدت سازمان ملل متحد برای عراق (UNAMI) در گزارشی اعلام کرد جنگ داعش در موصل عراق حدود پنج هزار غیرنظامی را دچار نقص عضو کرده است.

در گزارش یونامی درباره وضعیت شهر آزاد شده موصل (استان نینوا - شمال)، تعداد افرادی که بر اثر جنگ در این استان و مرکز آن شهر موصل دچار نقص عضو شده اند حدود پنج هزار غیر نظامی اعلام شده است.

در بیانیه یونامی همچنین به موافقت دولت ایتالیا برای ارائه یک کمک بلاعوض پانصد هزار یوروی برای احداث مراکزی برای ساخت دست و پای مصنوعی در استان نینوا و رفع نیاز معلولان اشاره شده است.

در همین حال کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل نیز پس از بازدید از اردوگاه های آوارگان در شهر موصل خبر از وجود کاستی های بهداشتی و سایر مشکلات در این اردوگاه ها داد.

این کمیساریا با صدور بیانیه ای تصریح کرد: بخش اعظم آوارگان از کمبود خدمات، اوضاع سخت معیشتی و بیکاری فرزندانشان رنج می برند.

این بیانیه افزود: آوارگان از دولت مرکزی و محلی این استان خواسته اند تا به اوضاع انسانی آنان بیشتر رسیدگی کنند.

بر اساس این بیانیه بخش اعظم سالمندانی که در این اردوگاه ها زندگی می کنند از بیماری های صعب العلاج مانند بیماری های قلبی، فلج، فشارخون و قند رنج می برند و دانش آموزان نیز در این اردوگاه ها از کمبود پرسنل آموزشی و کتاب های درسی شکایت دارند.

این بیانیه آورده است: آوارگان از ادارات ذیربط دولتی انتظار دارند تا ضمن ارائه خدمات لازم و بازسازی مناطق آزاد شده، زمینه بازگشت داوطلبانه آنها را در اسرع وقت فراهم کنند.

در ادامه این بیانیه آمده: این کمیساریا با همه وزارتخانه ها و ادارات دولتی ذیربط در تماس است تا به در خواست ها و شکایت های آنان رسیدگی شود.

استان نینوا 32 هزار کیلومتر مربع مساحت دارد و پس از بغداد بزرگ ترین استان عراق است.

جمعیت این استان ترکیبی از عرب ها، کردها و ‌ترکمن هاست و پیروان ادیان گوناگون نیز در این استان ساکن هستند.

...