۹ دانشجوی دانشگاه بوغاز ایچی استانبول زندانی شدند

ایرنا
روزنامه سوزجو در خبری اعلام کرد که 9 نفر از دانشجویان دانشگاه بوغاز ایچی استانبول به اتهام 'تبلیغ گروه تروریستی' روانه زندان شدند.

به نقل از این رسانه، جلسه محاکمه 15 دانشجوی دانشگاه بوغاز ایچی که به علت اعتراض به اشغال عفرین توسط ارتش ترکیه، چندی پیش دستگیر شده بودند، در دادسرای چاغلایان استانبول برگزار شد.

به نوشته این رسانه، در ابتدای جلسه، دادستان به خواندن متن کیفرخواست تنظیمی پرداخت و گفت: دانشجویان دستگیر شده در تجمع اعتراضی سعی در نامشروع جلوه دادن اقدام دولت و نیروهای مسلح ترکیه در عفرین را داشتند.

وی افزود: 'متهمان دولت ترکیه را نامشروع و خشونت طلب توصیف کرده و در مقابل، رفتار نیروهای تروریستی حزب کارگران کردستان ترکیه(پ.ک.ک) و یگان های مدافع خلق (پ.ی.د) را مشروع دانسته و به تبلیغ آنها پرداخته اند.'

سوزجو اضافه کرد: در ادامه جلسه دادگاه، والدین دانشجویان دستگیر شده در سخنانی از فرزندان خویش دفاع کرده و اقدام آنها را در راستای آزادی بیان دانستند و تاکید کردند که به دادگاه آمده اند تا فرزندان خود را تحویل بگیرند.

بنا بر اعلام این رسانه، در پایان جلسه دادگاه، به حکم قاضی پرونده، 9 نفر از دانشجویان به اتهام 'اقدام در راستای اهداف گروه تروریستی پ.ک.ک و تبلغ آنها' روانه زندان شده و 6 دانشجوی دیگر نیز تحت کنترل قضایی قرار گرفته و به صورت مشروط آزاد شدند.

به گزارش ایرنا، چندی پیش در پی اشغال کامل شهر عفرین سوریه توسط ارتش ترکیه و به همین مناسبت، شکلات و شیرینی در میان دانشجویان دانشگاه بوغاز ایچی توزیع شد که این اقدام با مخالف شدید گروهی از دانشجویان مواجه شده و در نهایت به تجمع اعتراضی شماری از دانشجویان علیه عملیات عفرین تبدیل شد.

به نوشته این رسانه، با تشدید این تجمع اعتراضی، ماموران حفاظت دانشگاه و پلیس امنیت مداخله کرده و چندین دانشجو را دستگیر کردند.

بنا بر اعلام بیرگون، روز بعد از این واقعه، رجب طیب اردوغان رییس جمهوری ترکیه در شهر سامسون به تجمع دانشگاه بوغاز ایچی واکنش تندی نشان داد و اظهار کرد: در خصوص آن جوانان کمونیست، خائن به وطن و تروریست اقدامات لازم را انجام می دهیم و به آنها حق ادامه تحصیل در دانشگاه ها را نخواهیم داد.

بیرگون نوشت: بلافاصله پس از این واکنش اردوغان، ماموران پلیس امنیت استانبول در ساعت 6 صبح روز بعد، با هجوم به خوابگاه ها و منازل دانشجویان شرکت کننده در تجمع اعتراضی علیه عملیات عفرین، شماری از آنها را دستگیر کردند.

این در حالی است که اخبار منتشره در بعضی از رسانه های ترکیه از جمله روزنامه دیوار، سول خبر و آیدینلیک حاکی از دستگیری 15 دانشجو توسط پلیس استانبول است.