آمریکا دو گروه و هفت فرد پاکستانی را در فهرست تروریستی قرار داد

ایرنا
وزارت خزانه داری و خارجه آمریکا دو سازمان و هفت فرد وابسته به «لشکر طیبه» پاکستان را در فهرست گروه های تروریستی قرار دادند.

به نقل از تارنمای وزارت خزانه داری آمریکا، «تحریک آزادی کشمیر- TAJK» وابسته به لشکر طیبه به فهرست سازمان های خارجی تروریستی و فهرست ویژه تروریست های جهانی اضافه شده است.

همچنین حزب «ملی مسلم لیگ – MML» که شاخه سیاسی لشکر طیبه قلمداد می شود، به این فهرست ها اضافه شده است.
بنا به اعلام وزارت خزانه داری آمریکا، «سیف الله خالد» رئیس MML و «فیاض احمد» دبیرکل آن به همراه پنج نفر دیگر در این فهرست ها قرار گرفته اند. «مزمل اقبال هاشمی» نائب رئیس، «محمد حارث دار» دبیر مشترک، «تابش قیوم» مسئول اطلاع رسانی، «محمد احسان» مسئول مالی ملی لیگ مسلم و «فیصل ندیم» از دیگر افرادی هستند که در لیست سیاه آمریکا قرار گرفته اند.

وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد: لشکر طیبه آزادانه در پاکستان عمل می کند، راهپیمایی عمومی برگزار کرده، کمک های مالی جمع کرده و حملات تروریستی را طراحی می کند.

«ناتان سیلز» هماهنگ کننده ضدتروریسم این وزارتخانه گفت: اشتباه نکنید. لشکر طیبه خود را به هر نامی بخواند، همچنان یک گروه تروریستی خشونت طلب است.

«زیگال مندلکر» معاون وزیر خزانه داری آمریکا هم اظهار داشت: وزارت خزانه داری، ملی مسلم لیگ و گروهی هفت نفره از تروریست های جهانی را که با لشکر طیبه همدست بوده و روند سیاسی پاکستان را تضعیف می کنند، هدف قرار می دهد.

حافظ سعید سرکرده لشکر طیبه پاکستان در ماه اوت گذشته ملی مسلم لیگ را به عنوان شاخه سیاسی لشکر طیبه تاسیس کرد. هفت نفر از اعضای لشکر طیبه کادر رهبری آن را تشکیل می دهند. آمریکا برای دستگیری حافظ سعید جایزه ای ده میلیون دلاری تعیین کرده است.

وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد که ملی مسلم لیگ در بنرها و فعالیت های انتخاباتی آشکارا از حافظ سعید تبعیت می کند. کمیسیون انتخابات پاکستان ملی مسلم لیگ را به عنوان یک حزب سیاسی نپذیرفته است.

گروه تروریستی لشکر طیبه پاکستان مسئول حملات تروریستی نوامبر 2008 در بمبئی هند است. این حملات 166 کشته برجای گذاشت.

به گفته وزارت خارجه آمریکا، لشکر طیبه در ژانویه سال گذشته فعالیت هایش را در قالب گروهی به نام تحریک آزادی کشمیر آغاز کرد و اقداماتی تروریستی انجام داد.