بحرین از کشف یک میدان بزرگ نفتی بی‌سابقه خبر داد

دویچه وله
حکومت بحرین اعلام کرد که در سواحل غربی جزیره به عظیم‌ترین میدان نفتی تاریخ این کشور دست یافته است. کمیته عالی منابع ملی طبیعی بحرین تائید کرد در این میدان نفت و گاز فراوانی وجود دارد.
بحرین

به گزارش خبرگزاری رسمی بحرین (بی‌ان‌ای)، پادشاهی بحرین از زمان حفاری‌های نفتی در سال ۱۹۳۲ تا امروز هنوز به چنین میدان نفت و گاز عظیم دست نیافته است.

روز یکشنبه (۱۱ فروردین / ۱ آوریل) این خبرگزاری از قول مقامات بحرین گزارش داد که درآمد حاصل از این میدان، بحرین را در رقابت‌های موجود مقاوم‌تر می‌کند.

بحرین که یکی از اعضای ائتلاف کشورهای عربی خلیج فارس علیه قطر است، با ۶۶۵ کیلومتر مربع مساحت، از نظر اقتصادی به شدت به درآمد حاصل از فروش نفت و گاز وابسته است. حدود ۸۰ درصد درآمد ملی این کشور از فروش نفت و گاز حاصل می‌شود.

جزیره بحرین که به طور عمده از دشت‌های بیابانی تشکیل شده یکی از متحدان بزرگ عربستان سعودی محسوب می‌شود. این کشور در سال‌های اخیر به علت کاهش قیمت نفت در بازارهای جهانی با بحرانی عمیق روبرو شده است.

بحرين که به نسبت کشورهای همسایه خلیج فارس از میدان‌های نفتی کمتری برخوردار بوده، يک ميدان نفتی مشترک با عربستان سعودی دارد به نام "ابوصفا" و روزانه ۱۵۰ هزار بشکه نفت خام از این میدان استخراج می‌کند.

بحرین تا امروز تنها یک میدان نفت و گاز مستقل با ذخيره‌ای حدود صدها ميليون بشکه نفت خام داشته و این میدان نخستین منبع نفتی کشف شده در خلیج فارس بوده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه بحرین روزانه ۵۰ هزار بشکه نفت از میدان نفتی خود استخراج و صادر می‌کند. همچنین از این تنها میدان نفت و گاز بحرین روزانه ۲۸ میلیون مترمکعب گاز استخراج می‌شود.

خبرگزاری رسمی بحرین (بی‌ان‌ای) درباره وسعت و حجم میدان نفتی و گازی نویافته در ساحل غربی جزیره اطلاعی نداده است.