زیگمار گابریل در دولت آینده آلمان نخواهد بود

دویچه وله
پس از پایان رای گیری در حزب سوسیال دموکرات آلمان بر سر مشارکت این حزب در ائتلاف حکومتی، تعیین وزیران این حزب در دولت جدید موضوعیت یافته است. اکنون اعلام شده که زیگمار گابریل در دولت جدید پست و مقامی نخواهد داشت.
زیگمار گابریل، وزیر امور خارجه دولت کنونی آلمان روز پنجشنبه ۸ مارس (۱۷ اسفند) با انتشار پستی بر روی صفحه توییتر خود خبر مربوط به عدم حضورش در ترکیب دولت ائتلافی جدید این کشور را رسما اعلام کرد.

گابریل عنوان کرد که این خبر توسط آندر‌یا نالس، رهبر فراکسیون حزب سوسیال دموکرات و اولاف شولتس، رئیس موقت این حزب به اطلاع او رسیده است. به این ترتیب، زیگمار گابریل در دولت ائتلافی جدید پست و مقامی نخواهد داشت.
از سوی دیگر، باربارا هندریکس، وزیر محیط زیست دولت کنونی آلمان که از اعضای حزب سوسیال دموکرات است نیز اعلام کرده که از مقام خود کناره‌گیری می‌کند و او نیز در ترکیب دولت جدید حضور نخواهد داشت.

واکنش گابریل

ناظران با اشاره به اختلافات بین زیگمار گابریل با آندریا نالس و اولاف شولتس، احتمال ادامه فعالیت او در مقام وزیر امور خارجه را منتفی می‌دانستند.
از آن گذشته، شیوه برخورد او با مارتین شولتس، رهبر حزب سوسیال دموکرات به موجی از انتقاد در درون حزب سوسیال دموکرات دامن زده بود. مارتین شولتس در ماه فوریه اعلام کرده بود که مایل به انجام وظیفه به عنوان وزیر امور خارجه در دولت ائتلافی جدید است. همین موضوع باعث واکنش گابریل شده بود. او شولتس را به عهدشکنی متهم کرده و به خبرگزاری آلمان گفته بود در حزب سوسیال دموکرات کسی پای حرفش نمی‌ایستد.

زیگمار گابریل پس از اطلاع از عدم حضور خود در ترکیب دولت جدید آلمان اعلام کرد که ظرف فعالیت‌های ۳۰ ساله سیاسی خود تجارب بسیاری کسب کرده است و از این که امکان رهبری حزب سوسیال دموکرات و همچنین هدایت وزارتخانه‌های اقتصاد و امورخارجه را در دولت فدرال آلمان داشته، سپاسگزار است.