سوریه متهم به استفاده از سلاح‌های شیمیایی در غوطه شرقی شد

دویچه وله
سازمان‌های حقوق بشری بار دیگر دولت سوریه را متهم کرده‌اند که در بمباران غوطه شرقی از سلاح‌های شیمیایی استفاده کرده است. ارتش سوریه همچنان به پیشروی در غوطه شرقی برای مبارزه با شورشیان اسلام‌گرا ادامه می‌دهد.
گروه دیدبان حقوق بشر سوریه که مرکز آن در بریتانیاست، اعلام کرده که ۶۰ شهروند غوطه شرقی عصر روز چهار‌شنبه (۱۶ اسفند / ۷ مارس) به خاطر استفاده از سلاح‌های شیمیایی در منطقه به بیمارستان‌ها مراجعه کرده‌اند.

سازمان امدادگر "جامعه پزشکی سوریه و امریکا (Sams)" نیز اعلام کرده است که علائمی چون تنگی نفس و سوزش چشم و پوست در این بیماران نشان‌دهنده استفاده از گاز سمی کلر است.

این سازمان امدادگر منبع خبر خود را پزشکانی اعلام کرده که در یک بیمارستان در غوطه شرقی به مداوای ۲۹ بیمار مشغول بوده‌اند؛ بیمارانی که علائم آلودگی به مواد شیمیایی بر بدن آنها مشاهده شده است.
یکی از پزشکان پس از حمله روز یکشنبه (۲۵ فوریه/ ۶ اسفند) نیز در گفت‌وگو با خبرگزاری فرانسه احتمال داده بود که در این حمله از سلاح‌ شیمیایی و گاز کلر استفاده شده باشد.

یک خبرنگار خبرگزاری فرانسه خود دیده است که ده‌ها نفر پس از حمله هوایی به شهرک حموریه به خیابان‌ها دویده‌اند تا هوای سالم استنشاق کنند. همچنین والدین، فرزندان خود را که به سرفه افتاده بودند، به خارج از پناهگاه‌ها آورده و آنها را با آب می‌شستند تا باقی‌مانده مواد ‌شیمیایی احتمالی روی بدن‌شان پاک شود.

مخالفان دولت سوریه را متهم می‌کنند که در درگیری با شورشیان این کشور از سلاح‌های شیمیایی استفاده می‌کند. دولت سوریه همواره استفاده از سلاح شیمیایی علیه مخالفان و شورشیان در این کشور را تکذیب کرده است.
وزارت دفاع روسیه در ماه فوریه نیروهای اپوزیسیون در غوطه شرقی را متهم کرد که سلاح شیمیایی تولید و استفاده می‌کنند و این کار را به نیروهای دولتی نسبت می‌دهند.