سوسیال دموکرات‌ها به ائتلاف با مرکل رای دادند

ایسنا
اعضای حزب سوسیال دموکرات آلمان به پیوستن این حزب به دولت ائتلافی آنگلا مرکل رای مثبت دادند.به این ترتیب، راه تشکیل دولت جدید آلمان با اتحاد دو حزب دموکرات مسیحی و سوسیال مسیحی با حزب سوسیال دموکرات هموار شد.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، در رای گیری درون حزبی که از حامیان حزب سوسیال دموکرات آلمان و از طریق پست برگزار شد، دو سوم از ۴۶۴ عضو این حزب حمایت خود را از یک ائتلاف مجدد با محافظه کاران تحت رهبری مرکل اعلام کردند.

بر اساس آمار منتشر شده، حدود ۲۴۰ هزار نفر از اعضای حزب سوسیال دموکرات به مشارکت این حزب در ائتلاف حکومتی رای مثبت دادند. این رقم بیش از ۶۶ درصد از شمار اعضایی است که در این رای‌گیری شرکت کرده بودند. ۱۲۳ هزار عضو نیز به حضور حزب سوسیال دموکرات در دولت جدید آلمان رای منفی داده‌اند.

پارلمان طی روزهای آینده برای تایید صدراعظمی مرکل تشکیل جلسه خواهد داد.

در رای گیری صورت گرفته حدود ۴۶۴ هزار عضو حزب SPD (سوسیال دموکرات) نظرشان را درباره تصمیم رهبران حزبشان درخصوص ادامه به اصطلاح "ائتلاف بزرگ" با بلوک محافظه کار آنگلا مرکل در دولت آلمان اعلام کردند؛ ائتلافی که از سال ۲۰۱۳ در آلمان روی کار بوده است.

به این ترتیب چهارمین دور صدراعظمی مرکل تضمین شده است. دولت جدید آلمان می‌تواند در کمتر از دو هفته کار خود را آغاز کند و به ماه‌ها بی اطمینانی و بی اعتمادی پایان دهد.

پس از اعلام نتایج رای‌گیری آنگلا مرکل در توییتی از نتایج استقبال کرده و نوشت: به حزب سوسیال دموکرات به دلیل این نتیجه شفاف تبریک می گویم و منتظر ادامه همکاری با یکدیگر به خاطر کشور هستم.

دبیرکل حزب مرکل و جانشین احتمالی وی نیز در بیانیه‌ای گفت: دولت جدید کارهای زیادی باید انجام دهد و به همین دلیل باید هر چه زودتر کار را آغاز کنیم.

رای‌گیری از اعضای حزب سوسیال دموکرات آلمان بر سر سرنوشت دولت ائتلافی این کشور بود. پس از شکست مذاکرات اتحاد دو حزب سوسیال مسیحی و دموکرات مسیحی آلمان با حزب سبزها و دموکرات آزاد، تشکیل ائتلاف بزرگ حکومتی مجددا موضوعیت یافته بود.

پس از انجام مذاکرات میان اتحاد دو حزب سوسیال مسیحی و دموکرات مسیحی با حزب سوسیال دموکرات و توافق رهبران این احزاب بر سر تشکیل دولت ائتلاف بزرگ، تصمیم نهایی منوط به نظر اعضای حزب سوسیال دموکرات شد.

رای‌گیری پستی از اعضای حزب سوسیال دموکرات آلمان ساعت ۲۴ روز جمعه ۲ مارس (۱۱ اسفند) به پایان رسیده بود. نامه‌های رسیده به دفاتر حزب روز شنبه ۳ مارس به مرکز این حزب در برلین حمل شد و کار شمارش آن‌ها ساعت ۲۲ همان روز آغاز شد.

نتیجه این رای‌گیری تنها زمانی می‌توانست برای تعیین سیاست حزب سوسیال دموکرات معتبر باشد که حداقل ۲۰ درصد از اعضا در آن مشارکت کرده باشند. میزان مشارکت اعضا در این رای‌گیری بیش از ۷۸ درصد بود.

به این ترتیب، تعداد اعضایی که به مشارکت حزب سوسیال دموکرات در ائتلاف بزرگ رای داده‌اند، کمتر از میزان رای‌گیری چهار سال پیش این حزب بود. در آن هنگام بیش از ۷۵ درصد از اعضا به تشکیل دولت ائتلاف بزرگ رای مثبت داده بودند.