والمارت، بزرگترین فروشنده اسلحه آمریکا هم شرط سنی خرید سلاح را افزایش داد

بی بی سی
والمارت، بزرگترین سوپرمارکت جهان و کروگر یکی از فروشگاه‌های زنجیره‌ای آمریکا خواستار افزایش شرط سنی برای خریداران سلاح در آمریکا شده‌اند. همزمان دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا هم از افزایش شرط سنی متقاضیان خرید سلاح حمایت کرده است.

روز گذشته (چهارشنبه) هم دیکز اسپرت گودز که ۶۰۰ شعبه در نقاط مختلف آمریکا دارد و به فروش تجهیزات شکار شهرت دارد اعلام کرد که فروش اسلحه‌هایی با خشاب‌های حجیم و نظیر آنچه ضارب دبیرستان در تیراندازی ۱۴ فوریه در فلوریدا استفاده کرده بود را به متقاضیان زیر ۲۱ سال متوقف می‌کند.

تیراندازی در دبیرستان مارجوری استونمن پارکلند یک بار دیگر جنبشی برای اصلاح قوانین اسلحه را به راه انداخته که جلودار آن دانش‌آموزان همین مدرسه در جنوب فلوریدا هستند.

در جریان آن تیراندازی، نیکلاس کروز، ۱۹ ساله، دانش‌آموز اخراجی دبیرستان مارجوی استونمن با یک سلاح نیمه خودکار ای‌آر ۱۵ به داخل مدرسه سابق خود رفت و علاوه بر کشتن دو معلم و ۱۵ دانش‌آموز، چندین نفر دیگر را هم زخمی کرد.

دانش‌آموزان این مدرسه روز گذشته در میان موجی از احساسات و حمایت مردم و مسئولان منطقه به صورت نیمه‌وقت به سر کلاس‌ها بازگشتند. آنها خود را برای یک راهپیمایی بزرگ در روز ۲۴ مارس در مرکز واشنگتن، پایتخت، آماده می‌کنند.

بسیاری از این نوجوانان در دو هفته گذشته با شرکت در تجمع و جلسات مختلف تلاش کردند مسئولان محلی و فدرال را وادار به اصلاح قوانین فروش اسلحه کنند و همزمان خواستار تامین امنیت مدارس آمریکا شده‌اند.
در پی این تیراندازی مرگبار و جنبش اجتماعی پس از آن بسیاری از بنگاه‌های اقتصادی آمریکا بدون منتظر ماندن برای اصلاح قوانین در کنگره آمریکا، از تغییر در سیاست‌های فروش اسلحه خود خبر داده‌اند و هم‌زمان با قطع امتیازات ویژه خود برای اعضای انجمن سلاح آمریکا به درخواست دانش‌آموزان آری گفته‌اند.

امروز، پنجشنبه (اول مارس - دهم اسفند) شرکت بازرگانی کروگر اعلام کرد که همگام با والمارت و دیکز اسپرت گودز فروش سلاح به متقاضیان زیر ۲۱ سال را متوقف می‌کند.

شرکت کروگر که مالک ۱۳۳ شعبه فروشگاه‌ زنجیره‌ای فِرِد مِی‌یِر ( Fred Meyer) است یکی از مراکز عمده فروش سلاح محسوب می‌شود.

فروشگاه دیکز اسپرت گودز هم با ۶۰۰ شعبه در نقاط مختلف آمریکا یکی از معروف‌ترین فروشگاه‌های تجهیزات شکار است.

والمارت، بزرگترین سوپرمارکت جهان که در ۲۸ کشور جهان حدود ۱۲ هزار شعبه دارد بزرگترین فروشگاه اسلحه در آمریکاست.