شورای امنیت قطعنامه آتش‌بس در سوریه را به رأی می‌گذارد

دویچه وله
شورای امنیت در صدد است با به رأی گذاشتن قطعنامه ‌آتش‌بس امکان یاری به ساکنان غوطه شرقی در سوریه را فراهم سازد. کارشناسان این سازمان با اشاره به نیاز مبرم ساکنان منطقه به غذا و مایحتاج اساسی خواستار آتش‌بسی فوری شده‌اند.
شورای امنیت جمعه ۲۳ فوریه (۴ اسفند) قطعنامه آتش‌بس ۳۰روزه در سوریه را به رأی خواهد گذاشت. رئیس کویتی شورای امنیت هدف از این قطعنامه را باز کردن راه برای کمک‌رسانی به ساکنان به‌شدت نیازمند غوطه شرقی در نزدیکی دمشق خوانده است.

این قطعنامه را کویت و سوئد ارائه کرده‌اند. خبرگزاری رویتزر می‌نویسد، هنوز روشن نیست، روسیه که بشار اسد، رئيس‌جمهور سوریه را در جنگ داخلی علیه شورشیان این کشور پشتیبانی می‌کند چه واکنشی به این قطعنامه نشان خواهد داد. روسیه پیش از این گفته بود، قطعنامه نیاز به اصلاحاتی دارد.
پانوس مومتزیس، هماهنگ‌کننده سازمان ملل در کمک‌های بشردوستانه چندی پیش در شورای امنیت خواستار برقراری آتش‌بس در غوطه شرقی شده بود. این منطقه که تحت کنترل شورشیان قرار دارد چندین روز است که زیر آتش سنگین مداوم قرار دارد.
مومتزیس با اشاره به تصاویری که طی ۷۲ ساعت گذشته از غوطه شرقی به دست آمده گفت، در این منطقه دست کم ۳۷۰ نفر کشته و ۱۵۰۰ نفر زخمی شده‌اند. ساکنان نه مواد غذایی دارند، نه برق و نه آب آشامیدنی.

کارشناسان سازمان ملل با اشاره به محاصره حدود ۴۰۰هزار ساکن غوطه شرقی و نیاز مبرم آن‌ها به مواد غذایی و مایحتاج اولیه خواستار آتش‌بس هر چه سریع‌تر شده‌اند.

هفته پیش تیمی از برنامه جهانی غذا (WFP) در این منطقه حضور داشت و توانست به حدود ۷۰۰۰ نفر مواد غذایی برساند. یاکوب کرن، از برنامه جهانی غذا این کمک را قطره‌ای از دریا خواند و گفت، کالاهای کمکی آماده‌ است و امدادگران در انتظار آتش‌بس به سر می‌برند تا کمک‌رسانی ممکن شود.

به گفته کرن: «آخرین دو نانوایی باقی‌مانده در منطقه نیز تخریب شده است. آن‌ها برای تمامی ۴۰۰ هزار سکنه نان می‌پختند.» او به نیاز شدید ساکنان به دارو اشاره کرد و گفت، به دلیل نبود آنتی‌بیوتیک یک سرماخوردگی ساده اگر با عفونت همراه شود ممکن است جان بیمار را به خطر بیاندازد.

غوطه شرقی از مناطقی است که در طول هفت سال جنگ داخلی سوریه شدیدترین حملات را تجربه کرده است. به گزارش دیده‌بان حقوق بشر سوریه، از یکشنبه ۱۸ فوریه در این منطقه بیش از ۴۰۰ غیر نظامی کشته و دست کم ۲۱۰۰ نفر زخمی شده‌اند.