مرکل: اروپا جلوی قتل‌عام در سوریه را بگیرد

دویچه وله
صدراعظم آلمان از رژیم اسد خواست از رویارویی با مردم خودش دست بردارد. او اروپا را هم به ایفای نقش در پایان دادن به خونریزی در سوریه فراخواند. چپ‌ها و سبزها از سکوت مرکل در قبال عملیات نظامی ترکیه در عفرین انتقاد کرده‌اند.
روز پنجشنبه ۲۲ فوریه، صدراعظم آلمان در نطقی ۲۰ دقیقه‌ای در پارلمان سراسری، خواهان پایان قتل‌عام در سوریه شد و گفت: «باید با تمام قوا، هر کاری از دست‌مان بر می‌آید انجام دهیم تا کشتار ادامه نیابد.»

نطق مرکل در آستانه برگزاری اجلاس اتحادیه اروپا در بروکسل ایراد شد. او گفت: «ما شاهد رویدادهای دهشتناکی در سوریه هستیم. یک دولت به جای آن که با تروریسم مبارزه کند، علیه مردم خودش می‌‌جنگد. کودکان را می‌کشد و بیمارستان‌ها را نابود می‌کند. این قتل‌عام را باید محکوم کرد.»

صدراعظم آلمان گفت فراخوان پایان کشت و کشتار، شامل متحدان رژیم اسد "به ویژه ایران و روسیه" هم می‌شود. مرکل هم‌چنین به لزوم نقش آفرینی اروپا در پایان دادن به کشتار در سوریه اشاره کرد: «اتحادیه اروپا با قطعیت جلوی چنین روندی بایستد و به آن نه بگوید.»
یک روز قبل، اشتفان زایبرت، سخنگوی دولت آلمان نیز در واکنش به "لشکرکشی اسد علیه مردم خودش" تاکید کرده بود که ایران و روسیه به عنوان حامیان رژیم سوریه باید جلوی کشتار جمعی در غوطه شرقی را بگیرند و از نفود خودشان بر اسد برای خاتمه دادن به بمباران این منطقه استفاده کنند.

غوطه شرقی در حوالی دمشق، از چند روز قبل تا کنون زیر آتش نیروهای دولتی سوریه قرار دارد. این منطقه کانون شورشیان مسلح است و گروه‌های اسلامگرا در آن دست بالا را دارند. در این منطقه حدود ۴۰۰ هزار غیرنظامی در محاصره نیروهای دولتی سوریه قرار گرفته‌اند.