هفتمین نماینده حزب دموکراتیک خلق ها از مجلس ملی ترکیه اخراج شد

ایرنا
در پی تایید حکم محکومیت فرهاد انجو عضو حزب دموکراتیک خلق ها و نماینده شهر شیرناک در مجلس ملی ترکیه از سوی دادگاه استیناف، حق نمایندگی وی لغو و از مجلس اخراج شد.

به گزارش روز پنجشنبه رسانه های ترکیه، شعبه دوم دادگاه کیفریی شیرناک، سال گذشته میلادی فرهاد انجو را به اتهام 'تبلیغ گروه تروریستی' به 43 ماه مجازات حبس محکوم کرد و در ادامه هفته گذشته دادگاه استیناف حکم محکومیت وی را تایید کرد.

بنا بر اعلام رسانه های ترکیه، در پی تایید حکم انجو از سوی دادگاه استیناف، نامه رسمی دفتر نخست وزیری مبنی بر لغو حق نمایندگی وی در صحن علنی مجلس ملی ترکیه خوانده شد و با اکثریت آراء اعضای پارلمان، فرهاد انجو نماینده شیرناک را از مجلس اخراج و عضویت وی در پارلمان ترکیه لغو شد.

به گزارش ایرنا، بعد از فیگن یوکسک داغ نماینده سابق وان و نورسل آیدوغان نماینده مردم شهر دیاربکر در پارلمان ترکیه، لیلا زانا نماینده شهر آغری، توقبا خزر اوزتورک نماینده وان و فیصل ساری یلدیز نماینده شهر شیرناک، وی هفتمین نماینده از حزب دموکراتیک خلق ها(ح.د.پ) است که از مجلس ترکیه اخراج و حق نمایندگی آنها لغو و سلب می شود.

ترکیه بعد از کودتای 25 تیرماه سال گذشته، قانون مصونیت سیاسی نمایندگان مجلس را لغو کرد و پس از آن نمایندگان زیادی به مراجع قضایی احضار شدند ولی نمایندگان حزب کُردی دموکراتیک خلق ها از حضور در مراجع قضایی سر باز زدند.

در پی این امر، صلاح الدین دمیرتاش و فیگن یوکسک داغ رهبران حزب دموکراتیک خلق های ترکیه به همراه 9 نفر از نمایندگان این حزب همچنان از 14 آبان ماه سال گذشته بازداشت شدند و هم اکنون نیز در زندان به سر می برند.

دمیرتاش رهبر حزب دموکراتیک خلق ها(ح.د.پ) و رئیس سومین حزب مجلس ترکیه به 142 سال زندان محکوم شده و در زندان ادیرنه در بازداشت است و فیگن یوکسک داغ رهبر شاخه بانوان و نماینده شهر وان این حزب نیز از مجلس ملی ترکیه و حزب متبوعش اخراج شده است و در زندان کوندرای کوجاعلی در حبس به سر می برد.

تعداد اعضای حزب دموکراتیک خلق های ترکیه(ح.د.پ) به عنوان سومین حزب بزرگ حاضر در مجلس این کشور در پی سلب عضویت هفت عضو آن به 52 نفر کاهش یافته است.