بازداشت نزدیک به ۶۰۰ تن از مخالفان عملیات "شاخه زیتون " در ترکیه

ایسنا
دولت ترکیه امروز (دوشنبه) اعلام کرد، تاکنون ۵۷۳ تن بابت انتشار پست‌هایی در رسانه‌های اجتماعی و اعتراضات ضد عملیات شاخه زیتون در عفرین سوریه بازداشت شده‌اند.

به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، این سرکوب‌ها نگرانی‌هایی را درباره آزادی بیان در دوران ریاست جمهوری رجب طیب اردوغان به وجود آورده است که مخالفان را بابت انتقاد از این عملیات نظامی در سوریه "خائن" دانسته است.

ترکیه ۲۰ ژانویه عملیات هوایی و زمینی موسوم به شاخه زیتون را علیه شبه‌نظامیان کرد ی‌پ‌گ در منطقه عفرین واقع در شمال غرب سوریه آغاز کرد. مقام‌ها مکررا نسبت به پیگرد مخالفان، منتقدان و سودجویان این اقدام هشدار داده‌اند.

وزارت کشور ترکیه در بیانیه‌ای اعلام کرد: از زمان آغاز عملیات شاخه زیتون، ۴۴۹ تن به اتهام انتشار تبلیغات "تروریستی" در رسانه‌های اجتماعی بازداشت شدند و ۱۲۴ تن هم بابت شرکت در اقدامات اعتراضی دستگیر شدند.

این عملیات شدیدا مورد حمایت رسانه اصلی حامی دولت ترکیه و اکثر احزاب سیاسی مهم است اما حامیان کردها مخالف هستند. هفته گذشته یک دادستان دستور بازداشت ۱۱ مقام ارشد انجمن پزشکی ترکیه از جمله رئیس آن را صادر کرد زیرا این سازمان با انتقاد از عملیات مذکور تاکید داشت "نه به جنگ، صلح فوری".

اردوغان هم آنها را خائن خواند. دستور بازداشت‌ها همچنین برای ۱۳ تن دیگر از حامیان آنها صادر شده است. طبق گزارش حریت، سه تن از پزشکان بعدا به قید وثیقه آزاد شدند.