ابهام درباره نتایج انتخابات پارلمانی آتی ایتالیا

ایسنا
ایتالیا در حالی ماه آینده میلادی انتخابات پارلمانی برگزار می‌کند که شاهد تاثیر پیروزی‌های اخیر پوپولیست‌ها در کشورهای اروپایی بوده و سایه سیلویو برلوسکنی، نخست وزیر اسبق نیز همچنان بر سیاست این کشور افتاده است.

به نقل از خبرگزاری فرانسه، نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که احتمالا در این انتخابات یک پارلمان چند دسته به وجود خواهد آمد که هیچ حزبی احتمال دست یافتن به اکثریت را در آن ندارد؛ بنابراین یک امکان قوی این است که ائتلافی تشکیل شود که در آن برلوسکنی نقشی تعیین کننده داشته باشد.

بعد از رای انگلیسی‌ها به بریگزیت در ۲۰۱۶ و افزایش اقبال به راست افراطی در فرانسه، آلمان و اتریش در سال گذشته میلادی اکنون توجه معطوف به عملکرد پوپولیست‌ها در ایتالیا است.

نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد ائتلافی متشکل از حزب فورزا ایتالیا متعلق به برلوسکنی، حزب لیگ شمالی و حزب برادران ایتالیا ۳۵ درصد از رقیبانش جلوتر است. بعد از این حزب M۵S یا جنبش پنج ستاره با ۲۸ درصد و حزب حاکم دموکراتیک با ۲۵ درصد قرار دارد.

این نتایج نشان دادند که هنوز میلیون‌ها رای دهنده تصمیمشان را نگرفته‌اند.

در عین حال قانون انتخاباتی جدیدی که سال گذشته میلادی تصویب شد و در آن یک سیستم ترکیبی جدید برای آرا در نظر گرفته شده، کار را برای پیش‌بینی برتری لازم برای پیروزی در انتخابات دشوار کرده است.

برخی کارشناسان می‌گویند این برتری باید بین ۴۰ تا ۴۵ درصد باشد.

روبرتو دالیمونته، یک کارشناس علوم سیاسی ایتالیایی گفت: تنها کسی که می‌تواند برنده را تعیین کند سیلویو برلوسکنی است.

برلوسکنی ۸۱ ساله به دلیل محکومیت‌های قضائی‌اش نمی‌تواند برای انتخابات کاندیدا شود.