کمال قلیچدار اوغلو بار دیگر به رهبری حزب جمهوری خواه خلق ترکیه انتخاب شد

ایرنا
کمال قلیچدار اوغلو روز شنبه در سی و ششمین کنگره عمومی و انتخاباتی حزب جمهوری خواه خلق ترکیه بار دیگر به رهبری این حزب سیاسی ترکیه انتخاب شد.

قلیچدار اوغلو در این رقابت درون حزبی با کسب 790 رای در برابر 447 رای، از محرم اینجه تنها رقیب خود پیشی گرفت و به رهبری حزب اصلی مخالف دولت ترکیه برگزیده شد.

قلیچدار اوغلو در این کنگره حزب جمهوری خواه خلق که با شعار عدالت و جسارت برگزار شد، گفت: به شما قول می دهم که از حق و حقوق آحاد مردم ترکیه دفاع کنم و برای نوسازی، توسعه و اعتلای ترکیه در کنار مردم به مبارزه و تلاش خود ادامه خواهم داد.

وی افزود: ما باید دموکراسی را در ترکیه تقویت کنیم و این کار اساسی ترین وظیفه ماست چرا که ترکیه هم اکنون در بدترین دوران تاریخی خود به سر می برد.

وی با بیان این که 'مشخص نیست که در 15 سال اخیر چه کسانی ترکیه را به این روز انداختند'، اظهار کرد: ما می خواهیم که در کشور خود در صلح و آرامش زندگی کنیم.

وی خواستار برقراری ارتباط مستقیم بین دولت ترکیه و سوریه شد و اضافه کرد: شفاف و با صراحت کامل به مقامات ارشد کشور توصیه می کنم که به منظور توقف جنگ و خونریزی در سوریه و نابودی تروریست ها، با دولت بشار اسد وارد مذاکره مستقیم شوند.

این رهبر حزب مخالف دولت ترکیه بیان کرد: اگر چه امروز ما از نابودی عملیات شاخه زیتون و جنگ با پ.ک.ک در عفرین و شرق فرات حمایت می کنیم اما همه می دانیم که کمر تروریست ها در سال 2002 همزمان با نخست وزیری مرحوم اجویت شکسته شده بود و باید از خود بپرسیم که سیاست چه کسانی امروز موجب قد علم کردن تروریست های ورشکسته و کشاندن سربازان ارتش ترکیه به جنگ در سوریه شده اند.

به گزارش ایرنا، حزب جمهوری خواه 133 نماینده در پارلمان ترکیه دارد و دومین حزب بزرگ این کشور بعد از حزب حاکم عدالت و توسعه به شمار می رود و رقیب و مخالف اصلی حزب حاکم ترکیه است.
قلیچدار اوغلو از سال 2010 رهبر حزب جمهوری خواه خلق ترکیه است.