جنجال انتشار یادداشت‌های محرمانه؛ ترامپ اف‌بی‌آی را متهم کرد

بی بی سی
دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا، پلیس فدرال و دادگستری این کشور را متهم کرده است که در پرونده تحقیق درباره ارتباط روسیه با انتخابات اخیر ریاست جمهوری، جانب دموکرات‌ها را گرفته‌اند.

آقای ترامپ در توییترش بار دیگر رؤسای اف‌بی‌آی و وزارت دادگستری را متهم کرده که با سیاسی‌ کردن رویه "مقدس" تحقیق قضایی، به نفع دموکرات‌ها و علیه جمهوری‌خواهان وارد عمل شده‌اند.

این توییت در حالی منتشر شده که ممکن است تا پایان روز جمعه یادداشت‌های محرمانه جمهوری‌خواهان توسط کاخ سفید منتشر شود.
این یادداشت‌ها در چند روز گذشته باعث سر و صدای زیاد و شکاف عمیق جمهوری‌خواهان و دموکرات‌ها شده است.

آقای ترامپ خارج کردن یادداشت‌ها از طبقه‌بندی محرمانه و انتشارشان را تایید کرده است.

کاخ‌سفید اعلام کرده که امروز جمعه، دوم فوریه، یادداشت‌های محرمانه‌ جمهوری‌خواهان درباره اف‌بی‌آی را با مجوز دونالد ترامپ از طبقه‌بندی محرمانه خارج کرده و منتشر خواهد کرد.

مقام‌های اف‌بی‌آی و دموکرات‌ها که مخالف انتشار این اسناد هستند، می‌گویند این یادداشت‌ها پیش از رسیدن به کاخ سفید "دستکاری" و بخش‌هایی از آن حذف شده است.
گفته می‌شود بر اساس بخش‌هایی از این یادداشت که از حالت محرمانه خارج شده، اف‌بی‌آی و وزارت دادگستری یک قاضی را گمراه کرده‌اند که خارج از حیطه قانونی عمل کند و حکم شنود مکالمات کارتر پیج، از اعضای ستاد انتخاباتی آقای ترامپ، در ماه مارس گذشته را تمدید کند.

در واقع اف‌بی‌آی و وزارت دادگستری آمریکا متهم شده‌اند که بر اساس یک گزارش بحث برانگیز اثبات نشده و ارائه آن به قاضی، علیه ترامپ، مجوز شنود گرفته‌اند.

آن گزارش را کریستوفر استیل، یک مامور امنیتی سابق بریتانیا نوشته بود که گفته شده به سفارش ستاد انتخاباتی هیلاری کلینتون، رقیب آقای ترامپ، تهیه شده است.
کریستوفر استیل در گزارشش ادعا می‌کرد روسیه از آقای ترامپ اطلاعاتی دارد که از آن‌ها به عنوان عاملی برای تحت فشار قرار دادن او استفاده می‌کند؛ از جمله اطلاعاتی درباره فعالیت‌های اقتصادی او و ویدئویی از آقای ترامپ با چند روسپی. ادعایی که آقای ترامپ بارها تکذیب کرده است.

خبرگزاری رویترز به نقل از منابعی گزارش داده که اسنادی که قرار است منتشر شود، گمراه کننده است چون اف‌بی‌آی برای گرفتن مجوز شنود تأییدیه دستگاه اطلاعاتی آمریکا را هم گرفته بوده است.