"نظامیان آلمانی از سومالی خارج می‌شوند"

دویچه وله
مأموریت ارتش آلمان به زودی در سومالی به پایان می‌رسد. بنا به گزارش "اشپیگل"، ارتش آلمان قصد دارد به فعالیت آموزشی خود در یکی از خطرناک‌ترین نقاط جهان پایان دهد.
بنا به گزارش سایت خبری "اشپیگل" دولت آلمان قصد دارد تا پایان ماه مارس ۲۰۱۸ به مأموریت واحدهای آموزشی ارتش این کشور در سومالی پایان دهد.

فعالیت ارتش آلمان در چارچوب مأموریت اتحادیه اروپا برای کمک به آموزش و تجهیز ارتش سومالی صورت می‌گیرد. از آلمان حدود ۲۰ سرباز در این مأموریت شرکت دارند.

ارتشیان آلمان از سال ۲۰۱۰ در سومالی که یکی از خطرناک‌ترین مناطق جهان است، فعالیت دارند. در آن زمان فعالیت دزدان دریایی که تجارت و کشتیرانی را تهدید می‌کردند، نگرانی جامعه بین‌المللی را برانگیخته بود. دولت سومالی ناتوان از مقابله جدی با این راهزنان بود.
پایگاه ارتشیان اروپایی در نزدیکی فرودگاه موگادیشو قرار دارد. آنها در عملیات رزمی شرکت نمی‌کنند و حضورشان بیشتر جنبه نمادین دارد. با وجود این، نیروهای خارجی همواره از سوی گروه تروریستی "الشباب" تحت تهدید هستند.

در مه ۲۰۱۷ تروریست‌ها موفق شدند تا محوطه فرودگاه موگادیشو پیشروی کنند.

زیگمار گابریل، وزیر امور خارجه آلمان، نخستین مقام آلمانی بود که پس از سال‌ها در تابستان ۲۰۱۷ از سومالی دیدار کرد. هدف دیدار او یاری به قربانیان قحطی و گرسنگی در این کشور افریقایی بود.
خطر تروریسم هنوز در سومالی وجود دارد و این کشور همچنان از ثبات و امنیت دور است، به گونه‌ای که بیشتر دیپلمات‌های خارجی در کشور همسایه کنیا مستقر هستند.