ادامه تنش بر سر انتشار یادداشت‌های محرمانه اف‌بی‌آی

بی بی سی
در حالی که کاخ‌سفید می‌گوید یادداشت‌های محرمانه‌ای که جمهوری‌خواهان درباره اف‌بی‌آی تهیه کرده‌اند فردا (جمعه) با مجوز دونالد ترامپ از طبقه‌بندی محرمانه خارج می‌شود، دموکرات‌ها می‌گویند جمهوری‌خواهان نسخه مورد تصویب کمیته اطلاعات کنگره را 'دستکاری' کرده‌اند.

ظهر پنجشنبه (اول فوریه - ۱۲ بهمن) یکی از مقام‌های ارشد کاخ‌سفید انتشار قریب الوقوع این یادداشت‌ها را تایید کرده و از موافقت رئیس‌جمهور با علنی شدن آنها خبر داده است.

این در حالی است که آدام شف، عضو دموکرات کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان کنگره مدعی شده متن مورد تصویب این کمیته پیش از ارسال به کاخ‌سفید تغییر یافته است.

آقای شف می‌گوید در محتوای نسخه ۴ صفحه‌ای که برای رئیس‌جمهور ارسال شده تغییراتی به وجود آمده که آن را از متن مصوب کمیته اطلاعات متفاوت کرده است.

اما سخنگوی دفتر دوین نونز، رئیس کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان به خبرگزاری رویترز گفته اصلاحاتی که در متن اعمال شده بسیار جزئی بوده و شامل تغییراتی است که خود دموکرات‌ها و اف‌بی‌آی درخواست کرده بودند.

نزاع بر سر محتوای گنجانده شده در این نسخه ۴ صفحه‌ای باعث شده دموکرات‌ها خواستار کناره گذاشته شدن فوری دوین نونز، جمهوری‌خواه، از ریاست کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان شوند.

در همین حال، رسانه‌ها آمریکایی روز پنجشنبه به نقل از منابع ناشناس گزارش کردند که دونالد ترامپ به حلقه یاران نزدیک خود گفته خوشبین است که انتشار یادداشت‌های محرمانه اف‌بی‌آی به "تضعیف و بی اعتباری" تحقیقات ترامپ-روسیه بیانجامد.

این یادداشت‌های محرمانه که گفته می‌شود حاوی مکاتباتی میان مقام‌های وزارت دادگستری و اف‌بی‌آی درباره چگونگی صدور مجوز تحت‌نظر گرفتن یکی از اعضای ستاد آقای ترامپ است، هفته گذشته رای مثبت کمیته اطلاعات برای انتشار علنی را دریافت کرد اما پیش از انتشار عمومی آن دونالد ترامپ، رئیس جمهور، تا پایان هفته جاری فرصت دارد که جلوی غیرمحرمانه شدن آن را بگیرد.

جمهوری‌خواهان حامی آقای ترامپ می‌گویند انتشار این یادداشت‌ها به مردم آمریکا نشان خواهد داد که چه طور مقام‌های وزارت دادگستری و پلیس اف‌بی‌آی در تابستان سال گذشته با "سوءاستفاده" از اختیارات خود دستور تحت نظر گرفتن کارتر پیج، یکی از اعضای ستاد آقای ترامپ را صادر کرده است.

همزمان اف‌بی‌آی دیروز (چهارشنبه) اعلام کرد با توجه به "بخش‌های حذف شده" از این گزارش ۴ صفحه‌ای اکنون "صحت و درستی آنچه قرار است علنی شود به شدت زیر سوال رفته" است.