نوري المالکي: بعد از انتخابات با العبادي ائتلاف خواهم کرد

(تیتر از جنگ خبر)
خبرگزاری صداوسیما
نوری المالکی معاون اول رئیس جمهور عراق ­در گفتگوی اختصاصی با خبرگزاری صدا و سیما گفت: بعد از انتخابات پارلمانی با فهرست حیدر العبادی برای تشکیل دولت آینده عراق ائتلاف خواهد کرد.

نوری المالکی که ریاست فهرست دولت قانون را عهده دار است با اعلام اینکه دیگر خودش را برای پست نخست وزیری نامزد نخواهد کرد، وجود هرگونه اختلاف سیاسی با حیدر العبادی را رد کرد و گفت: حزب الدعوه مقرر کرده بود مالکی و العبادی در قالب دو فهرست مستقل وارد انتخابات شوند تا پس از انتخابات بار دیگر با هم ائتلاف کنند.

وی افزود: من شخصا از نخست وزیری شخصی دیگر غیر از خودم حمایت خواهم کرد و با فهرست حیدر العبادی پس از انتخابات ائتلاف خواهم کرد تا در صورت جذب آراء مردم، خودمان دولت آینده را با کمک دیگر گروه‌های سیاسی پیروز در انتخابات دولت اکثریت سیاسی را تشکیل دهیم.

مالکی هرگونه اختلاف با دیگر فهرست‌ها از جمله فهرست الفتح وابسته به گروه‌های بسیج مردمی را رد کرد و گفت: تمایل دارد با آن‌ها نیز پس از انتخابات ائتلاف کند، مشروط بر اینکه این گروه‌ها از روی کار آمدن دولتی مستقل بر پایه اکثریت سیاسی حمایت کنند. اکثریت سیاسی یعنی اینکه دولت بر اساس قومی و مذهبی شکل نگیرد و پست‌ها میان اقوام و مذاهب توزیع نشود.

گفته می‌شود، طی چهارده سال گذشته اکثر حکومت‌های عراقی بر پایه اقوام و مذاهب تشکیل شده نه بر اساس اعلام نتایج نهایی انتخابات، به خصوص پست‌هایی همچون ریاست جمهوری و ریاست مجلس عراق. کشمکش‌های سیاسی در حالی این روز‌ها افزایش یافته که حدود صد روز دیگر تا برگزاری انتخابات باقی مانده است.

انتخابات مجلس عراق قرار است دوازدهم مه (بیست و دوم اردیبهشت ماه سال آینده) برگزار شود.