کاهش شمار مهاجران معضل جدید روس ها

ایرنا
شمار مهاجران خارجی روسیه که برای کار به این کشور سفر می کنند، در مقایسه با سال های گذشته کاهش یافته است.

به گزارش مرکز ارزیابی های راهبردی روسیه، کاهش جذابیت بازار کار روسیه برای مهاجران خارجی و افت ارزش روبل روسیه ازجمله دلایل اصلی این مساله عنوان شده است.

پورتال خبری روسی رامبلر به نقل از گزارش مرکز ارزیابی های راهبردی روسیه خاطرنشان کرد: شمار مهاجران کاری از ازبکستان و تاجیکستان در روسیه نسبت به سال 2014، نیز 15 درصد کاهش یافته است.

در ادامه این گزارش آمده است: مهاجران کاری از کشورهای اوکراین و مولداوی به دلیل فرصت یافتن برای سفر به کشورهای اروپایی و یافتن شغل در این کشورها، کمتر به روسیه سفر می کنند.


**زیان روسیه در نتیجه کاهش مهاجران کاری
روسیه برای توسعه بخش های مختلف اقتصادی و تولیدی به جذب مهاجران خارجی نیاز دارد و کند شدن یا توقف این روند زیان های فراوانی برای این کشور دارد از این رو، مشوق هایی برای ورود نیروهای کار به این کشور در نظر گرفته شده است.

بر اساس قوانین اداره مهاجرت روسیه، مهاجران خارجی اگر ماهیانه مبلغی برای مجوز کار به نام «پاتنت» را (ماهانه 4 هزار روبل معادل 45 دلار) به موقع بپردازند، با تسهیلاتی همچون اقامت سه ساله به نام «ار.و.پ»، اقامت پنج ساله موسوم به «وید ناژیتلستوا» و تابعیت روسیه برخوردار می شوند.

مهاجران کاری همچنین می توانند با ارائه مبلغی بیمه درمانی شده و ازخدمات رایگان درمانی برای شهروندان روسی بهره ببرند.

90 درصد مهاجران کاری از جمهوری های سابق شوروی هستند که حدود 10 میلیون نفر برآورد می شوند، بخش عمده آنان نیز برای انجام کارهای صنعتی، خدماتی و بیشتر به صورت فصلی در روسیه زندگی می کنند.


** نگاه منفی روس ها به مهاجران
یکی از عوامل مهم در کاهش مهاجرت کاری به روسیه، مخالفت مردم این کشور با ورود مهاجران و در مواردی بدرفتاری با آنان است که نمونه های آن در شبکه های اجتماعی فراوان یافت می شود.

بر پایه داده های رسانه ها، بیش از 70درصد شهروندان روسیه خواهان محدودیت ورود مهاجران کاری به کشور خود هستند.

این مخالفت ها در حالی در افکار عمومی روسیه حاکم است که بیشتر روس ها تمایلی به انجام کارهای خدماتی و کارگری ندارند و بخش اصلی این مشاغل توسط مهاجران خارجی از کشورهای آسیای میانه از جمله قرقیزستان، ازبکستان، تاجیکستان، ارمنستان و جمهوری آذربایجان انجام می شود.

به گزارش خبرنگار ایرنا در مسکو، کمتر پیش می آید که در روسیه تاکسی بگیرید و با فردی روس روبرو شوید، اکثر رانندگان قزاق، تاتار، ازبک، ترکمن یا از جمهوری آذربایجان هستند.

قوانین سخت مهاجرتی در سال های اخیر، نبود امکانات مناسب برای مهاجران در مقایسه با کشورهای غربی و کاهش ارزش روبل در برابر ارزهای خارجی از جمله دلایل منطقی بروز وضعیت کنونی است.

بر پایه داده های رسمی اداره مهاجرت روسیه، حدود 9 میلیون و 748 هزار مهاجر خارجی در این کشور حضور دارند.

این رقم در مقایسه با سال 2016، بیش از 250 هزار نفر کاهش یافته است که نشانگر بی میلی مهاجران برای کار در روسیه است.

بنا بر آمار رسمی سازمان مهاجرت روسیه، ازبکستان با یک میلیون و 404 هزار نفر، تاجیکستان با 971 هزار و 800 و قرقیزستان با 404 هزار نفر سه کشور اول در اعزام مهاجر کاری به روسیه هستند.

انتظار می رود با ادامه تحریم ها علیه روسیه و کاهش بیشتر ارزش روبل در صورت افزایش نیافتن قیمت نفت، شمار مهاجران خارجی در این کشور باز هم کاهش یابد.