توییتر: ربات های روسی ۴۷۰ هزار بار توییت های های ترامپ را بازنشر کرده اند

ایرنا
تارنمای بلومبرگ با اشاره به اسنادی که اخیرا توسط شرکت توییتر در رابطه با دخالت روسیه در انتخابات ریاست جمهوری 2016 ایالات متحده ارایه شده است، نوشت:توییت های ترامپ در ماه های پایانی انتخابات سال 2016حدود نیم میلیون بار توسط ربات های روسی بازنشر شده اند.

این تارنما روز شنبه افزود:شرکت توییتر اخیرا با ارایه اسنادی به کنگره، مدعی شده است که ربات های توییتر روسی، توییت های ترامپ در ماه های پایانی انتخابات سال 2016 ایالات متحده را تقریبا نیم میلیون بار به اشتراک گذاشته اند به گونه ای که بیش از 4 درصد این رقم به بازه زمانی 1سپتامبر تا 15 نوامبر(11 شهریورتا 25 آبان 95)تعلق دارد.این در حالی است که توییت های هیلاری کلینتون تنها 50هزار بار توسط ربات های روسی بازنشر شده اند.

علاوه براین، اسناد مذکور نشان می دهد که این حساب های کاربری خودکار در جریان انتخابات ریاست جمهوری سال 2016 میلادی، چگونه موجب بروز و تهییج اختلاف نظر شدند . پیش از این کنگره چگونگی دستکاری نرم افزارهایی مانند توییتر، فیس بوک و یوتیوب را مورد بررسی قرار داده بود. شرکت توییتر در واکنش به سوالات طرح شده درجریان دادرسی 31 اکتبر(10 آبان) در رابطه با نفوذ روسیه در سیستم عامل شبکه های اجتماعی، این اسناد را به تازگی ارایه کرده است.

این تارنما به نقل از توییتر ادامه داد:این حساب های ناشناس روسی مسئولیت 48 تا 73 درصد از ری توییت های سازمان افشاگر ویکی لیکس را نیز بر عهده دارند. در جریان این کمپین، ویکی لیکس ایمیل هایی را از سرورهای هک شده حزب دمکرات منتشر کرد.

دراین گزارش، توییتر اعلام کرده است که حدود 2.12 میلیون توییت خودکار و مرتبط با انتخابات از حسابهای مرتبط با روسیه شناسایی شده است که طی هفت روز اول ارسال، مجموعا حدود 455میلیون بار مورد بازدید قرار گرفته اند.رقمی که در مقایسه با گزارشات پیشین توییتر بصورت قابل توجهی افزایش یافته است.

علاوه براین براساس اظهارات توییتر،حسابهای مرتبط با آژانس تحقیقاتی تحت حمایت دولت روسیه(IRA)نشانگر غیرخودکار بودن فعالیت این حساب های کاربری است. فعالیت هایی که از جمله آن ها می توان به تلاش برای دسترسی به روزنامه نگاران و افراد برجسته از طریق گزینه 'ذکر' اشاره کرد.

توییتر مدعی است برخی ازاین حساب ها خود رااعضای سازمان های فعال، آمریکایی های مشغول به کار سیاسی و یا رسانه ای معرفی کرده اند. پیش از این نیز بلومبرگ گزارش کرده بود که IRA با جعل ده ها حساب توییتر، آن ها را منابع خبری محلی آمریکا معرفی و موجب جذب بیش از نیم میلیون دنبال کننده شده است.

شرکت توییتر طی ماه های اخیر تغییراتی را برای مقابله با چنین دستکاری هایی اعمال کرده است که از جمله آن ها می توان به ممنوعیت حساب های رسانه های دولتی روسیه از خرید تبلیغات و تاسیس واحدی موسوم به 'واحد شفافیت' به منظور بررسی اطلاعات کمپین های سیاسی؛هویت سازمان مالی تامین کننده و اهداف تبلیغاتی کمپین مورد نظر،اشاره کرد.

شرکت فیس بوک با اشاره به دادرسی برگزار شده در اوایل هفته جاری، در پاسخی کتبی مدعی شد، به نظر می آید بین تبلیغات و محتوای تبلیغ شده توسط حامیان کرملین و کمپین انتخاباتی ریاست جمهوری ترامپ'تداخلی جزیی'به وجود آمده است. به اعتقاد مقامات فیسبوک، این شرکت برای اظهار نظر در مورد اثبات یا رد ادعاهای توطیه احتمالی روسیه و کمپین انتخاباتی ترامپ از صلاحیت کافی برخوردار نیست.