انشعاب نوری مالکی و حیدر العبادی

(تیتر از جنگ خبر)
ایرنا
حزب الدعوه اسلامی به دبیرکلی نوری المالکی که حیدر العبادی نخست وزیر عراق نیز عضو دفتر سیاسی آن است، با صدور بیانیه ای اعلام کرد این حزب وارد رقابت های انتخابات این دوره پارلمان عراق نمی شود.

حزب الدعوه در این بیانیه مطبوعاتی با تاکید بر برگزاری انتخابات پارلمانی و شوراهای استان در موعد مقرر (22 اردیبهشت) و رد برخی تلاش های برای تعویق آن، مشارکت (رسمی) خود در رقابت های انتخابات آتی را غیر ضروری دانست.

ناظران مسائل عراق، این اعلام حزب الدعوه را به معنای حفظ بی طرفی و مخیر کردن اعضا به کم و کیف مشارکت در رقابت های انتخاباتی و نیز حمایت از لیست ها تعبیر کرده اند.

درهمین راستا از درون این حزب دو لیست یکی به رهبری نوری المالکی و دیگری به رهبری حیدر العبادی به عنوان شخص مستقل در رقابت های انتخاباتی شرکت خواهند کرد.

حزب الدعوه در ادامه این بیانیه با خوشبینی به آینده سیاسی عراق از مردم خواست که با شرکت در انتخابات و دادن رای خود، در راه اصلاح نظام سیاسی گام بردارند.

این بیانیه افزود : ما مطمئن هستیم که مردم ما همانگونه که بر داعش پیروز شدند می توانند در انتخابات حماسه بزرگی ربیافرینند و وحدت ملی را بیش از پیش تقویت کنند. .

در این بیانیه با اشاره به نقش مرجعیت آیت الله سیستانی و نخست وزیر عراق حیدر العبادی و شهدا و جانبازان در جنگ با داعش، مشارکت مردمی در انتخابات را نشانه قدردانی از آنها دانست .

حزب الدعوه در این بیانیه مطبوعاتی درعین حال گفته است: همه نیروهایمان را در اختیار کاندیداهای با اخلاص میگذاریم و از آنها پشتیبانی لازم را خواهیم کرد .

پیش از این نیز جاسم محمد جعفر نماینده حزب الدعوه در پارلمان ملی عراق از مشارکت نوری المالکی و نخست وزیر پیشین و حیدر العبادی نخست وزیر کنونی بعنوان سرلیست و در دو لیست جداگانه در انتخابات پارلمانی آینده خبر داده بود.

همزمان نوری المالکی دبیرکل حزب الدعوه نیز با صدور بیانیه ای ضمن تاکید مجدد بر مخالفت با برخی تلاش های برای تعویق انتخابات، گفت که یک کمیته عالی تشکیل شده تا از هر دو ائتلاف (لیست) انتخاباتی که در داخل این حزب تشکیل شده است در جریان رقابت های انتخاباتی حمایت کند.

چهارمین انتخابات پارلمانی و شوراهای استانی عراق از زمان حمله آمریکا به این کشور (2003) بدلیل شرایط خاص داخلی و منطقه ای مرتبط با پساداعش از اهمیت ویژه ای برخوردار است و اغلب ناظران آن را برای عراق و احزاب سیاسی 'سرنوشت ساز' و تعیین کننده ارزیابی می کنند.