موگرینی در کوبا: تحریم راه‌حل نیست

ایسنا
دیپلمات ارشد اتحادیه اروپا با هدف تقویت روابط اقتصادی و سیاسی کشورهای این بلوک با کوبا وارد این کشور کمونیستی شد.

به نقل از خبرگزاری رویترز، فدریکا موگرینی، رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا بر روابط مستحکم کوبا – اتحادیه اروپا تاکید کرد و خواستار اجرای سریع گفت‌وگوی سیاسی و همکاری میان طرفین شد.

موگرینی در بدو ورود به کوبا گفت که تحریم کوبا راه‌حل نیست .

وی تاکید کرد: ما به دوستان آمریکایی‌ خود بارها گفته‌ایم و در سازمان ملل نیز تصریح کردیم که تحریم راه‌حل نیست. ما می‌دانیم که تنها تاثیر این تحریم‌ها وخیم کردن شرایط زندگی برای زنان، مردان و کودکان است. تحریم کاملا غیرقانونی و روشی منسوخ است.

همزمان با ازسرگیری مناسبات دو جانبه میان کوبا و آمریکا در سال‌های ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۶، اتحادیه اروپا تمامی تحریم‌ها را لغو کرد و توافقی حاصل شد که اولین تفاهم‌نامه میان کوبا و ۲۸ عضو اتحادیه اروپا به شمار می‌رفت. اتحادیه اروپا که در دسامبر ۲۰۱۶ این توافق را به امضا رساند و نوامبر آن را تایید کرد، در آن زمان ابراز امیدواری کرد گذار کوبا به اقتصاد بازتر صورت بگیرد و زمینه برای اتحادیه اروپا فراهم شود تا خواستار آزادی‌های سیاسی در این جزیره شود.

موگرینی چهارشنبه در جمع خبرنگاران اعلام کرد: من پیش‌تر قبل از سفر رئیس جمهور اوباما به کوبا آمده بودم و به خاطر دارم که آن زمان رایزنی زیادی درباره تقویت روابط کوبا با اتحادیه اروپا و ایالات متحده آمریکا صورت گرفت. جدای از تغییر سیاسی در واشنگتن، پیامی که من امروز به اینجا آورده‌ام، دوستی و برقراری مناسبات با اتحادیه اروپاست. این موضع مستحکم، استوار و معتبر است.