مزایای بی سابقه بازنشستگی رابرت موگابه

جام جم آنلاین
به تازگی جزئیات جدیدی از بسته بازنشستگی رابرت موگابه، رئیس‌جمهور مستعفی زیمبابوه، منتشر شده است.
تصویر مزایای بی سابقه بازنشستگی رابرت موگابه

به نقل از گاردین، رسانه های دولتی زیمبابوه به تازگی اعلام کردند «رابرت موگابه»، رئیس جمهور در ظاهر مستعفی (و در اصل برکنار شده) این کشور قرار است به عنوان بخشی از «بسته بازنشستگی»، یک باب منزل مسکونی شیک، تعدادی خودروی آخرین مدل و هزینه مسافرت های هرساله با هواپیمای شخصی را از دولت دریافت کند.

انتشار جزئیات جدیدی از بسته بازنشستگی رابرت موگابه درحالی منتشر شد که حدود یک ماه پیش برخی منابع آگاه اعلام کردند که «رابرت موگابه» قرار است 10 میلیون دلار پاداش و حقوق سالیانه ریاست جمهوری را به عنوان بخشی از بسته بازنشستگی از دولت دریافت کند. این درحالی است که دولت زیمبابوه این خبر را تکذیب کرد.

بر اساس اخبار رسانه های دولتی زیمبابوه، 20 کارمند دولتی شامل 6 بادیگارد امنیتی تا زمان حیات موگابه، به او و همسرش خدمت خواهند کرد و حقوق همه این افراد توسط دولت پرداخت خواهد شد. رابرت موگابه 3 دستگاه خودرو –یک مرسدس بنز S500، یک خودروی شاسی بلند و یک خودروی وانت بار -- از سوی دولت دریافت خواهد کرد که هر 5 سال یکبار خودروهای نو جایگزین آنها خواهند شد. دولت زیمبابوه حتی هزینه سوخت این خودروها را هم پرداخت خواهد کرد.

دولت زیمبابوه همچنین هر ساله هزینه 4 سفر داخلی با هواپیما یا قطار و همچنین 4 پرواز خارجی با هواپیمای شخصی را به رابرت موگابه ی 93 ساله و همسرش پرداخت خواهد کرد. همچنین قرار است یک خانه ی مبله ی شیک در داخل هراره، پایتخت زیمبابوه به موگابه و همسرش اهدا شود. وی و همسرش همه نوع مراقبتهای بهداشتی را هم تا زمان حیات دریافت خواهند کرد.

این درحالی است که در گزارش جدید هیچ اشاره ای به پاداش 10 میلیون دلاری رابرت موگابه و حقوق ریاست جمهوری وی نشد. اما بر اساس قانون اساسی زیمبابوه، رئیس جمهور سابق این کشور حق دریافت حقوقی معادل حقوق یک رئیس جمهور را تا پایان عمر دارد.

رابرت موگابه در تاریخ 21 نوامبر سال جاری میلادی پس از 37 سال، سرانجام تسلیم فشارهای نظامیان و هم حزبی هایش شد و از سمت خود به عنوان رئیس جمهور زیمبابوه استعفا کرد. وی در حالی از سمت خود کناره گیری کرد که بیشتر مردم زیمبابوه در فقر به سر می برند، نرخ بیکاری در کشور حدود 80 درصد است و این کشور بدهی های فراوانی را به بار آورده است.

به دنبال استعفای رابرت موگابه، حدود یک ماه پیش «آمرسون مننگاوا» به عنوان رئیس جمهور جدید زیمبابوه سوگند یاد کرد.