حمله انتحاری به یک خبرگزاری در کابل؛ دست‌کم۴۰ کشته

بی بی سی
در نتیجه سه انفجار که قبل از ظهر امروز پنجشنبه هفتم جدی/دی در حوزه ششم در غرب کابل رخ داد، دست کم ۴۰ نفر کشته و ۳۰ نفر دیگر زخمی شده‌اند.

نصرت رحیمی، معاون سخنگوی وزارت داخله/کشور افغانستان به محفوظ ذبیدی خبرنگار بی‌بی‌سی گفت که همه قربانیان این رویداد غیرنظامی هستند. به گفته او حمله نخست، انفجار انتحاری و دو انفجار دیگر ناشی از مین بوده است.

گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) مسئولیت این رویداد را به عهده گرفته است.

خبرگزاری صدای افغان - آوا با نشر خبری در وب‌سایت خود نوشته که در انفجار نخست، یک حمله کننده انتحاری مواد انفجاری همراهش را در دفتر این رسانه منفجر ساخته است. در این ساختمان دفتر نهاد فرهنگی و اجتماعی 'تبیان' نیز واقع است.

اخیرا گروه موسوم به دولت اسلامی به طور چشم‌گیری حملاتش به کابل را افزایش داده است. تنها سه روز پیش داعش مسئولیت حمله‌ای در کابل را پذیرفت که به یک اداره امنیت ملی انجام شد و در نتیجه آن ده نفر کشته شدند. در ماه‌های اخیر داعش چندین حمله به مساجد شیعه در افغانستان انجام داده است. حملات داعش در افغانستان اما تنها به مساجد شیعه خلاصه نمی‌شود. این گروه همچنین مسئولیت حملاتی بر گردهمایی‌های سیاسی در کابل را به عهده گرفته است.

مرکز فرهنگی تبیان در شمال کابل که امروز هدف حمله قرار گرفته، در تهران و مشهد ایران هم دفتر دارد. گفته می‌شود که این مرکز روابط نزیکی با مراکز فرهنگی و مذهبی در ایران دارد. نگرانی‌هایی وجود دارد که داعش در پی ایجاد جنگ فرقه‌ای میان سنی و شیعه در افغانستان است. در کشوری که برخلاف برخی دیگر کشورها، این دو فرقه با هم مشکل خاصی ندارند. اما جامعه شیعه در افغانستان دولت را متهم به ناکامی در حفظ امنیت شان می‌کند و به طور روز افزونی از حکومت وحدت ملی ابراز نارضایتی می‌کنند.

نیروهای خارجی به رهبری آمریکا در شرق افغاستان، جایی که مرکز داعش در این کشور شمرده می‌شود، با این گروه در حال جنگ هستند. در استراتژی جدید آمریکا، رئیس‌جمهوری ترامپ تعهد کرده است که گروه داعش را از افغانستان، مثل عراق و سوریه "ریشه‌کن" کند.

سید حسن حسینی، مسئول خبرگزاری افغان - آوا در کابل می‌گوید امروز نشستی از دانشجویان در این دفتر جریان داشته است. این نشست علمی و پژوهشی برای بحث روی سالروز ششم جدی (هجوم نیروهای شوروی به افغانستان) برگزار شده بود.

به گفته وی، انفجارهای امروز ده‌ها کشته و زخمی داشته است.

خبرگزاری صدای افغان تصاویری از رویداد نشر کرده که تخریب ساحه دفتر و کشته و زخمی شدگان را نشان می‌دهد.

ریاست جمهوری و ریاست اجرایی افغانستان با نشر خبرنامه‌هایی این رویداد را محکوم کردند.