شروع مذاکرات رهبران آمریکا و چین در پکن

بی بی سی
دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا پس از روبرو شدن با استقبالی گرم و تشریفاتی مجلل در پکن پایتخت چین، گفت و گوهای خود با شی جینپینگ رئیس جمهور چین را شروع کرده است.
محور اصلی سفر آسیایی او برنامه اتمی کره شمالی است و انتظار می رود آقای ترامپ این سوال را مطرح کند که چین چگونه می تواند به مهار آن کشور کمک کند.
آمریکا خواهان فشار بیشتر پکن بر پیونگ یانگ بوده است اما چین می گوید گام های کافی برداشته.
همچنین انتظار می رود رهبران دو اقتصاد بزرگ جهان درباره کسر تجاری میان خود گفت و گو کنند.
آقای ترامپ پیشتر در جریان دیداری از کره جنوبی، کره شمالی را ترغیب کرد برای پایان برنامه سلاح های اتمی اش وارد مذاکره شود و همزمان علیه رفتار تحریک آمیز در برابر آمریکا و جهان به این کشور اخطار داد که "ما را محک نزنید."
او همچنین چین را ترغیب به قطع روابط با پیونگ یانگ کرد و درخواست از پکن برای افزایش فشار بر همسایه اش را تکرار کرد. چین می گوید هر چه در توان دارد برای مهار کره شمالی انجام می دهد و تحریم های سازمان ملل را به طور کامل اجرا می کند.
آقای ترامپ از زمان ورود به چین، که توییتر در آن ممنوع است، حداقل چهار بار توییت کرده است. اما یک مقام کاخ سفید به خبرنگاران گفت او "هر چه بخواهد توییت خواهد کرد."
او در این سفر مجموعا از پنج کشور بازدید می کند که قبلا سفر به ژاپن و کره جنوبی را کامل کرده و پس از چین به ویتنام و فیلیپین خواهد رفت.