پادشاه مراکش: استقلال صحرای غربی ممکن نیست/ دولت خودگردان تنها گزینه است

ایسنا
پادشاه مراکش هرگونه توافق صلحی که اجازه استقلال صحرای غربی را بدهد، رد کرد.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، محمد ششم پادشاه مراکش اعلام کرد: هرگونه راه حلی که صحرای غربی را خارج از چارچوب حاکمیت کامل مراکش بر آن قرار دهد، قابل پذیرش نیست.

صحرای غربی منطقه‌ای است در شمال غرب آفریقا و جنوب کشور مراکش که جبهه آزادی‌بخش پولیساریو و پادشاهی مراکش بر سر کنترل آن مناقشه دارند. این صحرا پس از پایان استعمارگری اسپانیا و شروع برخی درگیری‌ها به آتش‌بسی تحت نظارت نیروی صلحبان سازمان ملل دست یافت.

جبهه پولیساریو خواستار برگزاری همه پرسی برای تعیین سرنوشت ساکنان صحرای غربی است این در حالی است که رباط خواهان راهکاری مبتنی بر یک دولت خودگردان تحت حاکمیت مراکش است

پادشاه مراکش اعلام کرد، این کشور متعهد به کمک برای دستیابی به یک تفاهم جدید به خواسته سازمان ملل بوده و با نماینده جدید این سازمان همکاری می‌کند اما هرگونه توافق و تلاشی برای زیر سوال بردن حقوق مشروع مراکش را رد خواهد کرد.

محمد ششم اعلام کرد: مراکش برنامه‌های خود را برای توسعه صحرای غربی بدون توجه به روند جدید صلح پیش خواهد برد.

وی ادامه داد: ما اینگونه به بطالت نخواهیم نشست تا راه حلی پیدا شود ما برنامه‌های خود را برای توسعه استان‌های جنوبی خود ادامه خواهیم داد و برای مردمانمان شرایطی آزادانه و زندگی با کرامتی را فراهم خواهیم کرد.

هورست کوهلر، رئیس‌جمهور پیشین آلمان به عنوان نماینده ویژه سازمان ملل در صحرای غربی مسئول از سرگیری مذاکرات میان مراکش و جنبش مستقل "جبهه پولیساریو" حول محور مناطق مورد مناقشه است.

در آوریل سال جاری میلادی شورای امنیت سازمان ملل از قطعنامه‌ حضور مجدد این دو طرف در پای میز مذاکراتی که در سال ۲۰۱۲ به حالت تعلیق درآمد، حمایت کرد.