نخست وزیر ترکیه خواستار استرداد فوری فتح الله گولن از آمریکا شد

ایرنا
بینالی یلدریم نخست وزیر ترکیه خواستار استرداد فوری فتح الله گولن متهم ردیف اول کودتای 15 جولای 2016 از آمریکا شد.

یلدریم روز سه شنبه پیش از آغاز سفر سه روزه خود به آمریکا در نشست خبری گفت: تمام اسناد و مدارک دخالت فتح الله گولن در کودتای نافرجام سال گذشته به مراجع مربوطه آمریکایی ارسال شده است.

فتح الله گولن که از سوی دولت ترکیه به عنوان متهم ردیف اول کودتای نافرجام سال گذشته این کشور معرفی شده، از 16 سال پیش در ایالت پنسیلوانیای آمریکا ساکن است.

ترکیه مدعی است که فتح الله گولن با تشکیل گروهی موسوم به گولن(فتو) و با رخنه در تشکیلات قضایی، نظامی، آموزشی و ارکان دولتی، کودتای 15 جولای(25 تیرماه سال 1395) را سازماندهی کرده است.

نخست وزیر ترکیه همچنین افزود: در هر دو کشور پرونده های قضایی در مورد بازداشت شهروندان کشور مقابل وجود دارد و موضوع مطابق با فرایند قانونی پیگیری می شود.

وی با استقبال از اقدام آمریکا در برای آغاز دوباره صدور روادید به شهروندان ترکیه، این اقدام را گامی مثبت خواند و اظهار کرد: در پاسخ به موضع سفارت ایالات متحده در آنکارا، سفارت ترکیه در آمریکا نیز اقدام مشابهی را آغاز کرده است.

وی رایزنی در خصوص تحولات عراق و سوریه، پیگیری درخواست استرداد گولن، و مذاکره در خصوص موضع دو کشور در زمینه مبارزه با گروه پ.ی.د، پ.ک.ک و داعش را از جمله اهداف سفر خود به آمریکا عنوان کرد.

محمد شیمشک معاون نخست وزیر، مولود چاووش اوغلو وزیر امور خارجه و برات آلبایراک وزیر انرژی و منابع طبیعی ترکیه نخست وزیر ترکیه را در سفر به آمریکا همراهی می کنند.

وی در این سفر با رهبران و نمایندگان جوامع ترک و اقوام مسلمان، یهودی، اصحاب رسانه، سرمایه گذاران و کار آفرینان در واشنگتن و نیویورک دیدار خواهد کرد.