گزارش اقلیمی آمریکا در تناقض با ادعاهای ترامپ

دویچه وله
دولت دونالد ترامپ به هر ترفندی که شده سعی بر کوچک جلوه‌دادن نقش انسان در تغییرات اقلیمی دارد. اکنون گزارش مربوط به دگرگونی‌های آب و هوایی ایالات متحده آمریکا منتشر شده است. گزارشی که آشکارا با ادعای ترامپ در تناقض است.

گرچه گزارش دگرگونی‌های آب و هوایی ایالات متحده آمریکا با ادعاهای مقامات دولت ترامپ ناهمخوان است، کاخ سفید مانع از انتشار آن نشده است.

یان بوشه، خبرنگار شبکه یک تلویزیون آلمان در واشنگتن درباره انتشار این گزارش از جمله نوشته است که دولت ترامپ درباره تغییرات اقلیمی دچار شک و تردید است. نمایندگان مهم و ارشد دولت ترامپ حتی درباره وجود دگرگونی‌های آب‌وهوایی نیز تردید دارند یا حداقل بر این باورند که سهم انسان در مانع شدن از این تغییرات بسیار ناچیز است و از دست انسان‌ها کاری ساخته نیست.

از این رو مقابله با تغییرات اقلیمی در شمار اولویت‌های دولت ترامپ قرار ندارد. در ماه سپتامبر، ترامپ حتی اعلام کرد که آمریکا از پیمان اقلیمی پاریس خارج خواهد شد. او مدعی شده بود که همراهی با این پیمان به‌زیان صنایع آمریکا است و به فرصت‌های شغلی در این کشور آسیب می‌رساند.

حال آنکه دانشمندانی که برای دولت آمریکا فعالیت می‌کنند، به نتیجه‌ای کاملا متفاوت رسیده‌اند. بر اساس این گزارش، تغییرات اقلیمی واقعیت دارد و عامل این دگرگونی‌های آب و هوایی نیز خود انسان است.


گزارش تغییرات اقلیمی

بر اساس قوانین ایالات متحده آمریکا، دولت این کشور موظف است که هر چهار سال یک گزارش پیرامون دگرگونی‌های آب و هوایی منتشر کند. برای تهیه این گزارش صدها دانشمند و ۱۳ نهاد دولتی، نتایج ۱۵۰۰ تحقیق و پژوهش را مورد سنجش و ارزیابی قرار می‌دهند.

به‌رغم آنکه نتایج این گزارش در تناقض با ادعاهای دولت ترامپ است، گفته می‌شود که کاخ سفید تلاشی برای ممانعت از انتشار این گزارش یا دخل و تصرف در نتایج آن انجام نداده است.

بر اساس نتایج منتشر شده در گزارش اقلیمی دولت آمریکا، به احتمال بسیار زیاد، نقش انسان در تغییرات اقلیمی تعیین کننده بوده است. گزارش برای نقش انسان در تغییرات اقلیمی، احتمالی بین ۹۵ تا ۱۰۰ درصد قائل شده است.

به باور این دانشمندان علت گرمایش زمین تولید گازکربنیک از سوی انسان است. به اعتقاد آن‌ها، جز این، هیچ چیز دیگری برای توضیح گرمایش زمین وجود ندارد. در عین حال به نقش فعالیت آتشفشان‌ها در تحولات اقلیمی نیز اشاره رفته است.


تحولات بزرگ، نگرانی‌های بزرگ

رادلی هورتون، یکی از کارشناسان محیط زیست در دانشگاه کلمبیا می‌گوید، دلایل بسیاری برای بدبینی وجود دارد. به باور او تغییرات اقلیمی بسی سریع‌تر از آن چیزی روی می‌دهند که گمان می‌رفت و انسان‌ها و محیط زیست آسیب پذیرتر از آن چیزی هستند که تصور می‌شد.

نتایج گزارش تغییرات اقلیمی دولت آمریکا حکایت از افزایش سطح آب‌های آزاد دارد. بر اساس این گزارش سطح آب‌های آزاد در قیاس با سال ۱۹۰۰ حدود ۲۰ سانتی‌متر افزایش داشته است. این در حالی است که روند افزایش سطح آب‌های آزاد کماکان ادامه دارد.

میزان بارندگی بیش از گذشته است و بر شدت بارش باران نیز افزوده شده است. تعداد دفعات سیلاب‌ها و همچنین موج گرما در قیاس با گذشته افزایش یافته است. مهم‌ترین نگرانی دانشمندان به تغییر و تحولات جوی بر می‌گردد.


امیدهای کارشناسان

به باور هورتون، امکان کاهش سریع تولید گازکربنیک وجود دارد. او می‌گوید به‌رغم رشد صنعتی، ما شاهد کنترل تولید گاز کربنیک هستیم. از آن گذشته، کاهش هزینه تولید انرژی‌های تجدیدپذیر نیز به امید نسبت به مانع شدن از تغییرات نامطلوب اقلیمی دامن می‌زند.

این کارشناس مسائل اقلیمی ابراز امیدواری کرده است که همین موضوع شاید در جلب نظر مساعد سرمایه‌گذاران و شرکت‌ها در حوزه تولید انرژی‌های پاک و تجدیدپذیر موثر واقع شود.

کارشناسان و دانشمندان مسائل اقلیمی در آمریکا امیدوارند که حتی اگر دولت دونالد ترامپ نیز در عرصه مقابله با دگرگونی‌های آب و هوایی فعالیتی انجام ندهد، سایرین دست به کار شده و برای نجات زمین بکوشند.

ال گور، فعال محیط زیست و سیاستمدار آمریکایی از ایالت‌های آمریکا، از شهرها، شرکت‌ها و شهروندان این کشور خواسته است در راستای مقابله با دگرگونی‌های آب و هوایی، مستقل از سیاست‌های دولت این کشور عمل کنند.