استفاده روسیه از آسمان ایران برای حمله به داعش در سوریه

دویچه وله
روسیه ‌می‌گوید که هواپیماهای این کشور با عبور از آسمان ایران به اهدافی در خا ک سوریه حمله کرده‌اند. از سال گذشته که روسیه استفاده از امکانات نظامی ایران برای حمله به سوریه را فاش کرد، بحث‌های متفاوتی در گرفته است.
بنا بر داده‌های وزارت دفاع روسیه، ۶ بمب‌افکن این کشور از نوع Tu-22M3 روز پنجشنبه (۲ نوامبر/ ۱۱ آبان) با عبور از قلمرو هوایی ایران اهدافی را در خاک سوریه مورد حمله قرار داده‌اند. حملات در منطقه ابوکمال انجام شده که گروه "دولت اسلامی" (داعش) هنوز در آنجا دارای مقرهای فرماندهی و امکانات نظامی و لجستیکی است. هدف از این حملات کمک به نیروهای دولت سوریه در "نابودسازی تروریستـ‌ها در شرق سوریه" اعلام شده است.

۶ بمب‌افکن دورپرواز روسیه با عبور از آسمان ایران و عراق خود را به روسیه رسانده‌اند و اهداف تعیین‌شده را مورد حمله قرار داده‌اند. داده‌های وزارت دفاع روسیه همچنین حاکی است که این بمب‌افکن‌ها در قلمرو سوریه توسط جت‌های جنگنده روسی که در پایگاه حمیمیم در لاذقیه سوریه مستقر هستند همراهی و پشتیبانی شده‌اند.

روز چهارشنبه نیز ۶ هواپیمای مشابه روسی اهدافی را در دیرالزور مورد حمله قرار دادند. درباره جزئیات مسیر این هواپیماها و احتمال استفاده آنها از قلمرو هوایی ایران خبری منتشر نشده است.

یک روز پیش از انتشار بیانیه وزارت دفاع روسیه، احمدرضا پوردستان جانشین فرمانده کل ارتش جمهوری اسلامی ایران گفت که سال گذشته در جریان استفاده روسیه از پایگاه هوایی همدان برای حمله به مواضعی در سوریه، جنگنده‌های روسی با اخذ مجوز از مقام‌های ایران، چند موشک کروز به سوی اهدافی در سوریه شلیک کردند.

گرچه پیش از این خبرهایی دال بر استفاده هواپیماهای نظامی روسیه از پایگاه نوژه همدان برای حمله به اهدافی در سوریه منتشر شده بود، ولی این اولین بار است که استفاده روس‌ها برای پرتاب موشک کروز از این پایگاه نیز منتشر می‌شود. معلوم نیست که هواپیماهای روسی که از این پایگاه استفاده می‌کرده‌اند موشک کروز با خود داشته‌اند یا موشک از درون پایگاه به سوی سوریه شلیک شده است.

خبر استفاده روس‌ها از تاسیسات نظامی ایران برای حمله به مواضع مخالفان در سوریه را مردادماه سال گذشته روس‌ها فاش کردند که با رنجش ایران مواجه شد. خبرگزاری راشا تودی روسیه نوشت: «ایران به نیروی هوایی روسیه اجازه داده تا هر زمان که مسکو لازم می‌داند از پایگاه هوایی همدان استفاده کند.»
حسین دهقان، وزیر وقت دفاع ایران، انتشار خبر از سوی روس‌ها را نشانه "بی‌معرفتی" آنها توصیف کرد. به دنبال افشای این ماجرا طیف‌های متفاوتی از نیروهای درون جمهوری اسلامی به آن واکنش نشان دادند و آن را مغایر قانون اساسی دانستند و در تاریخ معاصر ایران بی‌سابقه خواندند.