اردوغان، آمریکا را به حمایت از تروریست ها و کودتاگران متهم کرد

ایرنا
رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه صدور کیفرخواست علیه محافظانش در شهر واشنگتن آمریکا را یک رسوایی آشکار دانست و با متهم کردن آمریکا به حمایت از کودتاگران و تروریست ها، نسبت به این اقدام واکنش تند نشان داد.

به گزارش روز جمعه ایرنا، یک دادگاه عالی در شهر واشنگتن آمریکا برای 15 نفر از محافظان رئیس جمهوری ترکیه و چهار فرد دیگر به اتهام درگیری و زد و خورد در برابر سفارت ترکیه در 16 می (اردیبهشت ماه امسال) در واشنگتن کیفرخواست صادر کرد.

اردوغان امروز بعد از اقامه نماز عید قربان در استانبول در مصاحبه با خبرنگاران در این خصوص گفت: به علت صدور این کیفرخواست سفیر آمریکا در آنکارا به وزارت امور خارجه ترکیه فراخوانده شده و هشدارهای لازم به وی داده شده است.

وی اضافه کرد: این امر نشان دهنده عدالت آمریکایی و رسوایی آشکار برای حاکمان آن کشور است.

اردوغان اظهار کرد: دولت آمریکا وظیفه تامین امنیت مقامات و هیات های دیپلماتیک را دارد و ماموران تیم حفاظتی ما نیز در پی این کوتاهی در برابر اقدامات و حملات گروه تروریستی پ.ک.ک به وظیفه خود عمل کردند.

وی ادامه داد: آن دادستان نیز که علیه تیم حفاظتی هیات دیپلماتیک ترکیه کیفرخواست صادر کرده، نمی تواند مانع کارها و فعالیت های ما شود و فقط این اقدامات، رفتار خوبی نیست.

وی با اشاره به حضور رهبر و اعضای گروه گولن در آمریکا گفت: این تشکیلات هم اکنون زیر حمایت آمریکا فعالیت می کند و آمریکا امروز به کشوری حامی گروه های تروریستی و تجزیه طلب تبدیل شده و نمی توانم بفهمم که هدف آمریکا از این اقدامات چیست؟

رئیس جمهوری ترکیه در خصوص احتمال برخورد با تیم حفاظتی وی در جریان سفر اجلاس سالانه سازمان ملل که چند هفته دیگر انجام می شود، گفت: دولت آمریکا وظیفه حفاظت از همه میهمانان سازمان ملل که قصد سفر به نیویورک را دارند، بر عهده دارد.

وی تاکید کرد: در جریان سفرم به آمریکا در خصوص این برخوردها با رئیس جمهوری آمریکا مذاکره خواهم کرد.
اردوغان در ادامه مصاحبه بیان کرد: متاسفانه جهان اسلام بسیار اندوهگین به استقبال عید قربان رفت چرا که ادامه درگیری های سوریه، عراق و کشتار مسلمانان آراکان رویدادهایی هستند که مورد تالم می شوند.

وی اضافه کرد: متأسفانه جامعه جهانی نسبت به فرار بیش از 20 هزار انسان بی گناه از سرزمینشان به سمت بنگلادش و کشته شدن صدها نفر از مسلمانان روهنگیایی بی توجه است.

وی ادامه داد: من در این راستا به عنوان رئیس دوره ای سازمان همکاری اسلامی با تمامی سران کشورهای جهان اسلام و آنتونیو گوترش دبیر کل سازمان ملل گفت و گو کردم و مسئولان ترکیه در شورای پناهجویان سازمان ملل نیز به رایزنی های خود در این باره ادامه می دهند.

به گزارش ایرنا، روابط ترکیه و آمریکا در پی خودداری از دولت واشنگتن از استرداد فتح الله گولن متهم کودتای 15 جولای ترکیه که ساکن آمریکاست و نیز حمایت دولت آمریکا از گروه های کُردی سوریه در سال جاری میلادی به شدت تیره شده است.