ترامپ در تلفن به پادشاه عربستان: با قطر راه‌ حل دیپلماتیک پیدا کنید

دویچه وله
رئیس جمهور امریکا از پادشاه عربستان تقاضا کرده که اختلاف با قطر را به شیوه دیپلماتیک حل کند. سران دو کشور درباره "تهدیدات" ایران نیز گفتگو کرده‌اند.
کاخ سفید روز چهارشنبه (۳۰ اوت / ۸ شهریور) اطلاع داد که دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا، با ملک سلمان، پادشاه عربستان، درباره مسائل مورد علاقه دو طرف گفتگو کرده است.
ترامپ از پادشاه عربستان تقاضا کرده که کشورش اختلافات با قطر را به روش دیپلماتیک حل کند تا این کشور به "تعهدات بین‌المللی خود" پای‌بند بماند.
عربستان در عرصه سیاست خارجی با دو مشکل اصلی روبروست که اولی بحران روابط با قطر است. از ماه ژوئن گذشته عربستان و سه کشور دیگر که متحدان نزدیک آن هستند، بحرین و امارات و مصر، قطر را به حمایت از تروریسم و روابط نزدیک با ایران متهم کردند.
4 کشور مزبور روابط دیپلماتیک و تجارتی خود را با قطر قطع کردند. قطر اتهامات را رد کرد و از این که توسط ۴ کشور عربی "تحت محاصره" قرار گرفته است، به شدت انتقاد کرد.
ترامپ در یک پیام توییتری در این کشمکش در برابر قطر موضع گرفت و گفت که این کشور از تروریسم حمایت می‌کند.
مشکل دیگر سیاست خارجی عربستان که در گفتگوی تلفنی مطرح شده، افزایش "خطر" ایران در خاورمیانه و "تهدیدات" جمهوری اسلامی علیه عربستان بوده است. در این باره توضیح بیشتری داده نشده است.