کره‌شمالی خواستار جلسه شورای امنیت درباره رزمایش‌های آمریکا شد

ایسنا
نماینده دائم کره‌شمالی در سازمان ملل در نامه‌ای به شورای امنیت از این نهاد بین‌المللی خواستار درباره مانورهای سئول – واشنگتن تشکیل جلسه دهد که از نظر پیونگ‌یانگ تمرینی برای اقدام نظامی علیه کره‌شمالی است.

به گزارش ایسنا، خبرگزاری رسمی کره‌شمالی (کی‌سی‌ان‌ای) گزارش داد، پیونگ‌یانگ جمعه در نامه‌ای درخواست کرد تا مساله مانورها در دستورکار فوری شورای امنیت قرار بگیرد. در این نامه آمده است، اگر شورای امنیت درخواست کره‌شمالی را نادیده بگیرد این سازمان از وظایفش برای حفظ صلح و امنیت بین‌المللی تخطی کرده است.

به گزارش اسپوتنیک،‌ کره‌شمالی در این درخواست بار دیگر با تکرار مواضع خود درباره مانورهای آمریکا-کره‌جنوبی گفته است این اقدامات منجر به تشدید تنش‌ها در شبه جزیره کره می‌شود و آمریکا را متهم کرده است که قصد اشغال کره‌شمالی را دارد.

مانور سالانه "نگهبان آزادی اولچی" از دوشنبه آغاز شده و تا ۳۱ اوت ادامه دارد. طبق بیانیه وزارت دفاع آمریکا، مانورهای مذکور با مشارکت ۱۷ هزار و ۵۰۰ نظامی آمریکایی و نیروهایی از ارتش کره‌جنوبی و سرویس‌های دولتی و نیروهای فرماندهی سازمان ملل از هفت کشور از حمله استرالیا، کانادا،‌کلمبیا، دانمارک، نیوزیلند، هنلد و انگلیس برگزار می‌شود.

تنش‌ها در شبه جزیره کره طی ماه‌های اخیر بر سر آزمایش‌های موشکی پیونگ‌یانگ از جمله پرتاب موشک بالستیک روز شنبه بالا گرفته است.