دستگیری روزافزون هکرهای روسی از سوی آمریکا

دویچه وله
به رغم تلاش‌های رئیس‌جمهور آمریکا، برای نزدیکی به مسکو، نهادهای قضایی آمریکا در سال ۲۰۱۷ بسیار فعالانه‌تر برای دستگیری هکرهای روسی وارد میدان شده‌اند. رویترز در گزارشی درباره علل افزایش دستگیری‌ها بحث کرده است.
خبرگزاری رویترز گزارش می‌دهد از ابتدای سال جاری میلادی تا کنون، ۷ نفر با ملیت روس با موارد اتهامی مرتبط به نقض قوانین سایبری آمریکا دستگیر شده‌اند. این در حالی است که بررسی آمار سال‌های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۷ مشخص می‌کند که در چند سال گذشته هر سال به صورت میانگین تنها دو نفر با اتهام‌های مشابه با درخواست آمریکا دستگیر و به این کشور منتقل شده‌اند. خبرگزاری رویترز که این آمار را از پرونده‌های قضایی آمریکا، بیانیه‌های دولت روسیه و منابع اطلاعاتی خود به دست آورده، درباره چرایی افزایش آمار دستگیری‌ها بحث کرده است.

به گزارش رویترز، افزایش دستگیری‌ها در سال ۲۰۱۷ مشخص می‌کند که گرچه دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا، در تلاش است به رابطه با مسکو گرما ببخشد، اما آمریکا بیش از هر زمان دیگری به دنبال به دام انداختن هکرهای روسی است.

افزایش تلاش‌ها برای دستگیری هکرهای روسی با مطرح شدن دخالت‌های سایبری روسیه در انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۱۶ که به نفع ترامپ پایان پذیرفت، همزمان است. روسیه تا کنون از پذیرفتن هرگونه دخالتی در انتخابات سال گذشته آمریکا سر باز زده است. کاخ سفید نیز تاکنون از محکوم کردن حملات سایبری مختلف روسیه دوری جسته است. ترامپ حتی تا آن‌جا پیش رفته که پیشنهاد کند یک واحد امنیت سایبری مشترک با همکاری روسیه راه‌اندازی شود. پیشنهادی که فورا واکنش منفی نمایندگان پارلمانی آمریکا را در پی داشت. آن‌ها هشداد دادند پیش از انجام چنین اقدامی باید به آن‌ها اطلاع داده شود.