چین برای ساخت نخستین پایگاه نظامی برون مرزی خود به جیبوتی نیرو فرستاد

ایسنا
چین برای احداث نخستین پایگاه نظامی برون مرزی خود، ناوهایی حامل پرسنل ارتش را به جیبوتی اعزام کرد.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، موضع جیبوتی در دهانه گذرگاه آبی استراتژیک دریای سرخ نگرانی‌هایی را برای بسیاری از کشورها که پکن را رقیبی نظامی برای خود می‌دانند به وجود آورده است چراکه استقرار این نیروها از جانب دولت چین باعث قدرت گرفتن این کشور در این منطقه استراتژیک می‌شود.

دولت پکن ساخت و ساز در این پایگاه لجستیکی را که در جیبوتی واقع شده، سال گذشته میلادی آغاز کرد و قرار است ناوهای خود را در آن مستقر کند که بنا بر اعلام رسمی هدفشان انجام ماموریت‌های بشردوستانه و صلح در سواحل یمن و سومالی است.

این پایگاه نظامی برون مرزی چین یک پایگاه نیروی دریایی است اگرچه پکن رسما آن را یک تاسیسات لجستیکی قلمداد می‌کند.

خبرگزاری شینهوا در گزارش کوتاهی که روز سه‌شنبه منتشر شد گزارش داد: این ناوها از جنوب چین به سمت این پایگاه در جیبوتی حرکت کرده‌اند.

شن جین لونگ، فرمانده نیروی دریایی چین مسئول گشایش و راه‌اندازی این پایگاه نظامی در جیبوتی است اما اعلام نشده که این پایگاه رسما چه زمانی عملیاتی می‌شود.

خبرگزاری شینهوا در ادامه گزارش خود آورده است که ساخت این پایگاه پس از مذاکرات دوستانه میان پکن و جیبوتی و براساس منافع مشترک دو کشور صورت گرفته است.

در ادامه این گزارش همچنین ذکر شده است: این پایگاه برای انجام ماموریت‌های برون مرزی شامل عملیات نظامی، رزمایش‌های مشترک و عملیات امداد و نجات شکل می‌گیرد.

انتهای پیام