وزیر خارجه یونان: ترکیه مذاکرات قبرس را به بن بست کشاند

ایرنا
وزیر امور خارجه یونان روز دوشنبه در مصاحبه مشترک با همتای صربستانی خود که به آتن سفر کرده است، گفت: ترکیه خواستار مجاز بودن حضور نظامیش در قبرس است و این موضوع قابل قبول نیست و به همین دلیل مذاکرات قبرس به بن بست رسید.

به گزارش ایرنا از آتن،' نیکوس کوجی یاس' وزیر امور خارجه یونان، ترکیه را مسئول مطلق به بن بست رسیدن مذاکرات حل مساله قبرس قلمداد کرد و گفت: در لحظه پایانی مذاکرات وحدت قبرس و در حالیکه دبیرکل شورای امنیت سازمان ملل درصدد مکتوب کردن نتایج مذاکرات و نحوه ادامه دیدارهای بعدی در نیویورک بود، ترکیه با خود داری از امضای این طرح پیشنهادی مساله غیر قابل قبولی را مطرح کرد که بر اساس آن بتواند هر زمانی که صلاح بداند، نیروی های نظامی اش را به عنوان ضامن وارد قبرس کند و حتی خواستار امضای یونان بر تایید این خواسته گردید که این امر تحت هیچ شرایطی قابل قبول نمی باشد و بر خلاف قوانین بین المللی و قوانین حاکم بر اتحادیه اروپاست، بنابراین ترکیه عمداً مذاکرات قبرس را به بن بست کشاند.

وی در ادامه افزود: یونان برای حل مشکل دیرینه با صداقت و تمام توان در اجلاس ژنو که چند روز پیش برگزار گردید، شرکت کرد، اما ترکیه در آخرین لحظه این گفت وگو ها با اتخاذ روشی ضد قوانین بین المللی، بر خلاف دمکراسی و بر خلاف قوانین حاکم بر اتحادیه اروپا، باعث به بن بست رسیدن مذاکرات شد.

وزیر امورخارجه یونان در ادامه افزود: با وجود تلاش های زیاد برای سازش و حل مسئله دیرینه قبرس، نمایندگان ترکیه در خلال شام پایانی این اجلاس، ضمن مخالفت با پیشنهاد دبیرکل سازمان ملل متحد برای مکتوب شدن توافقات در باره نوعی سازش برای حل مساله قبرس که در گفت و گوها به آن دست یافته بودیم، حاضر به امضای متن کتبی آن و ادامه مذاکرات بر اساس توافقات بدست آمده، نشدند.

وزیر امورخارجه یونان در ادامه افزود: تنها راه حل مساله قبرس احترام کامل به تمامیت ارضی کشور مستقل و واحد قبرس و خروج تمام نیروهای اشغالگر ترکیه از بخش شمالی (ترک نشین) است و آنکارا که سال هاست مانع دستیابی به حل مساله قبرس می شود، باید به قوانین بین المللی احترام بگذارد و نیروهایش را از بخش شمالی قبرس بطور کامل خارج کند، زیرا یک کشور مستقل مانند قبرس نیازی به ضامن خارجی ندارد.

وزیر امور خارجه یونان در ادامه افزود: ترکیه باید به قوانین بین المللی احترام بگذارد و آتن بر اساس تصمیم های شورای امنیت سازمان ملل متحد و در راستای قوانین حاکم بر اتحادیه اروپا، به تمام تلاش های خود برای وحدت قبرس و حمایت از مواضع یونانیان قبرس ادامه خواهد داد.

یکی از علت های اصلی به بن بست رسیدن مذاکرات وحدت قبرس، خواست قبرس جنوبی (یونانی نشین) و یونان بر خروج کامل نیروهای نظامی ترکیه از بخش شمالی قبرس (ترک نشین) است تا این جزیره به عنوان یک کشور مستقل و با وحدت دو بخش شمالی و جنوبی فعالیت کند.

در همین حال روز دوشنبه ' نیکوس کوجی یاس' وزیر امورخارجه یونان نمایندگان سران احزاب سیاسی یونان در جلسه شورای امنیت ملی و سیاست خارجه این کشور را در جریان مذاکرات وحدت قبرس و علت به بن بست رسیدن این مذاکرات، قرار داد.

آنکارا بر این باور است که استقرار نیروهای نظامی ترکیه، ضامن امنیت اوضاع و به خصوص ترک های قبرس می باشند و براساس توافقات قبلی که یونان، ترکیه و انگلیس ضامن امنیت و آرامش کشور قبرس هستند، باید حتی پس از حل بحران مسئله قبرس و وحدت مجدد دو بخش این کشور، در بخش شمالی آن باقی بمانند تا امنیت ترک های این کشور را تضمین و در صورت نیاز از آنان حمایت کنند. اما آتن و قبرس (جنوبی) به شدت با این نظر مخالف و مدعی هستند، باید پس از وحدت قبرس به حضور نیروهای نظامی در بخش شمالی آن به طور کلی خاتمه داده شود.

رسانه های خبری یونان نیز روز دوشنبه گزارش دادند: ' الکسیس چیپراس' نخست وزیر یونان بزودی پارلمان این کشور را در جریان کامل مذاکرات وحدت قبرس که چند روز پیش در ژنو برگزار گردید، قرار خواهد داد و علت به بن بست رسیدن این مذاکرات را برای نمایندگان تشریح خواهد کرد.