اجلاس گروه ۲۰: ادامه اعتراضات

رادیوزمانه
بعد از درگیری‌های شامگاه گذشته بین مخالفان سیاست‌های ۲۰ کشور صنعتی جهان در شهر هامبورگ با پلیس آلمان، بامداد جمعه ۷ ژوئن آرامش به این شهر بازگشت. اما این آرامش دوامی نیافت. اعتراضات ادامه دارد و سران گروه ۲۰ که بر سر تروریسم جهانی گفت‌وگو کردند قرار است درباره مسائل محیط زیست و تغییرات آب و هوایی صحبت کنند، موضوعی چالشی با آمریکا.


بازداشت ۵۷ نفر

پلیس آلمان ظهر جمعه اعلام کرد که در جریان برگزاری اجلاس گروه ۲۰ در هامبورگ تاکنون ۱۵۹ مأمور پلیس زخمی شده‌اند. همچنین ۴۵ بازداشت و ۱۲ نفر بازداشت و تحت بازجویی قرار گرفتند.


آغاز درگیری‌های تازه در صبح جمعه

سایت روزنامه «دی‌ تسایت» آلمان از درگیری‌های تازه در صبح جمعه ۷ ژوئیه / ۱۶ تیر خبر داده است. بر اساس این گزارش در نقاط مختلف هامبورگ تظاهرات خشونت‌باری برپا شده است.

در ایستگاه قطار آلتونا معترضان دست به آتش زدن لاستیک ماشین‌ها زده‌اند. در خیابان اِلبشوسه هامبورگ خودروها به آتش کشیده شده‌اند. پلیس از شمار خودروهای سوخته اطلاعی نداده است.

پلیس بر روی صفحه توئیتر خود نوشته است که مأموران پلیس منطقه هامبورگ ـ آلتونا مورد هجوم قرار گرفته‌اند و از مردم خواسته شده که از هرج و مرج و درگیری‌ها فاصله بگیرند.

در ایستگاه تراموای فِدِل هم مأموران پلیس وارد عملیات شده‌اند.

گروه «بلوک جی ۲۰ ـ رنگ منطقه قرمز» از گروه‌های مخالف نشست گروه ۲۰ از دو منطقه هامبورگ به راه افتاد تا برگزاری نشست را مختل کند. پلیس با باطوم به آن‌ها حمله کرده است. در نزدیکی کلیسای سنت میشائل، پلیس یک گروه از آن‌ها را محاصره کرد. حدود ۲۰۰ نفر عضو گروه «بلوک جی ۲۰» هستند.

بر اساس گزارش پلیس در داخل شهر در چهارراه‌های مختلف راه‌بندان‌هایی صورت گرفته. از تظاهرکنندگان خواسته شده که آرام پراکنده شوند.


درگیری‌های شامگاه گذشته

روز گذشته بیش از ۱۲ هزار نفر از مخالفان و معترضان به سیاست‌های ۲۰ کشور صنعتی جهان در شهر هامبورگ راهپیمایی کردند. در میان آن‌ها حدود هزار نفر با نقاب حضور داشتند. پلیس که با حضور نقابداران مخالف بود، تلاش کرد تظاهرکنندگان را از ادامه راهپیمایی منع کند. تظاهرکنندگان اما تمکین نکردند و کار به درگیری کشید.

تظاهرکنندگان با پرتاب بطری و مواد آتش‌زا با پلیس مقابله کردند و پلیس آلمان هم موفق نشد نقابداران را از باقی تظاهرکنندگان جدا کند. سرانجام برگزارکنندگان این تظاهرات، اعلام کردند که به راهپمایی اعتراضی‌شان خاتمه می‌دهند.

گزارش‌های منتشرشده حاکی از آن است که حدود ۱۰۰ نفر از تظاهرکنندگان و به همین تعداد از مأموران پلیس زخمی شدند. پلیس چندین نفر را هم بازداشت کرده است.

از شامگاه گذشته تا بامداد امروز معترضان به برگزاری اجلاس گروه ۲۰ در هامبورگ با آتش زدن سطل‌های زباله مخالفتشان را نشان دادند. آتش‌نشانی شهر هامبورگ اعلام کرده که بیش از ۶۰ بار به مأموریت‌هایی برای اطفای حریق اعزام شده است.