انتقاد از رویکرد ناصادقانه تونی بلر در جنگ عراق

دویچه وله
رونده تحقیقات پیرامون جنگ عراق مختومه اعلام نشده است. جان چیلکات، مسئول تحقیقات مربوط به جنگ عراق، مجددا از نقش نخست‌وزیر پیشین بریتانیا و برخورد ناصادقانه او در جنگ عراق انتقاد کرده است.


یک سال از انتشار گزارش تحقیقات مربوط به جنگ عراق می‌گذرد. تحقیقاتی که ۸ سال پیش آغاز شد و هدف آن روشن کردن سیاست و رویکرد دولت بریتانیا در زمان آغاز جنگ عراق بود.

یک سال پس از انتشار این گزارش، جان چیلکات، سرپرست تحقیقات مربوط به جنگ بریتانیا، در مصاحبه‌ای با شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی که روز پنجشنبه، ۶ ژوئیه (۱۵ تیرماه) پخش شد، مجددا از سیاست‌های تونی بلر، نخست وزیر پیشین بریتانیا به شدت انتقاد کرد.


بر اساس خبری که از سوی خبرگزاری آلمان از لندن منتشر شده، چیلکات درباره تصمیم تونی بلر مبنی بر مشارکت در جنگ عراق گفته است که بلر، در برابر اذهان عمومی صادق نبوده و تصمیم او بیش و پیش از آنکه بر دلیل و سند استوار باشد، برخاسته از احساس او بوده است.
تحقیقات مربوط به جنگ عراق که به گزارش چیلکات شهرت یافته سال پیش و پس از ۷ سال تحقیق منتشر شد. در این گزارش آمده است که مشارکت در جنگ عراق و همراهی با ایالات متحده، تنها گزینه ممکن نبوده و از این رو الزامی برای شرکت در این جنگ وجود نداشته است.بر اساس گزارش چیلکات، در سال ۲۰۰۳ امکان بهره‌گرفتن از یک راه حل مسالمت‌آمیز و دیپلماتیک در بحران عراق همچنان وجود داشته است.

از آن گذشته، دولت بریتانیا پیش از اتخاذ تصمیم درباره مشارکت در جنگ عراق پیرامون اطلاعات مربوط به دستیابی رژیم عراق به جنگ‌افزارهای کشتار جمعی تحقیق کافی نکرده است.

پس از گفت‌وگوی بی‌بی‌سی با جان چیلکات، سخنگوی تونی بلر اعلام کرد که بلر سال گذشته و پس از انتشار گزارش چیلکات به همه اتهامات وارده پاسخ کامل داده است.